במסחר והשקעות בינלאומיות הבחירה באזור שבו שיעור המס מופחת מצריכה התייחסות זהירה. חשוב ביותר לבחור אזור שיתאים בצורה נאותה לדרישות הקולקטיביות והאישיות. רוב אזורים אלה הנם חופשיים מפיקוח על שער החליפין, ומספקים חקיקה המתאימה למגוון דרישות של עסקים בינלאומיים.

מצב כלכלי ופוליטי

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבחירת יעד לרישום חברת אופשור בחו"ל הוא נושא הוודאות והביטחון הפוליטי ששורר במדינה או במרכז הפיננסי (דוגמת הונג קונג, שאינה מדינה). את רמת הביטחון הפוליטי אפשר רק לשער וזאת בעיקר ע"פ ההיסטוריה הכלכלית של אותה מדינת מקלט מס  וע"פ ההצהרות של הממשלה המקומית.

קריטריונים חברתיים חיוניים

מרבית מקלטי המס והאזורים שמשתמשים בהם לתכנון מס, מנסים להקל עד כמה שניתן על אנשי עסקים וחברות המעוניינים לפתוח חברת אופשור ועושים מאמצים רבים להבטיח שחוקי החברות שלהם לא יקשו על משקיעים פוטנציאלים ויעמדו בדרישות הבאות:

 • חברות בעירבון מוגבל
 • מחויבויות מינימליות לגבי הליך הרישום המשפטי
 • דרישות נמוכות לגבי הון החברה
 • התרת השימוש במינוי בעלי מניות
 • קיום אפשרות למניות למוכ"ז (בחלק מהמדינות)

חשיפה של המוטבים של החברה הזרה אינה מותרת או שהיא מוגבלת לגופים ספציפיים (שלטונות המדינה, הבנק המרכזי וכדומה)

*מספר דירקטורים מינימלי (ברוב המקרים מדובר בדירקטור בודד)

 • מגוון רחב של שמות אפשריים וסיומות המסמלים את החבות המוגבלת.
 • ישיבות דירקטוריון ו/או בעלי מניות יכולות להיעשות בכל מקום בעולם.
 • לא קיימות דרישות לדוחות כספיים מבוקרים.

*לדירקטורים ישנה בדרך כלל מחויבות בגין פעולות החברה. למרות זאת, במספר אזורים דירקטורים יכולים לבקש שיפוי הן מהחברה והן מהמוטבים.

דרישות החוק המקומי

כל מדינה ומרכז אופשור מעגן חוקי חברות וחוקים מקומיים ע"פ החלטות הממשלה המקומית, אחד הקריטריונים החשובים בבחירת יעד להקמת חברת אופשור הנו שהחקיקה המקומית תהיה מודרנית, גמישה ונאותה. יתרה מכך, על החקיקה להעניק סודיות ופרטיות מלאה ביחס לעסקיו של הלקוח. כיום, ישנם מעל 50 מדינות מס מופחת ומקלטי מס ברחבי העולם המעניקים מיסוי מופחת לחברות ולרובם המכריע ישנה מערכת חקיקה מודרנית המותאמת לעסקים בינלאומיים.

חוקי חברות בחו"ל

ישנם שלושה מודלים לחקיקה לגבי חברות זרות: החוק האנגלי, החוק האירופאי והחוק האמריקאי. כמו כן, קיימות מערכות חקיקה משולבות שהנן מיזוג של המודלים לעיל.
להלן תאור כללי של שלושת המודלים:

החוק האנגלי

חוק החברות האנגלי המבוסס על החוק האנגלי הנו המודל הנפוץ ביותר לאזורי מקלט מס קלאסיים. החוק מבוסס על חוק החברות האנגלי 1948. חוק זה מסתמך על חוקים מוקדמים יותר (החל מ- 1844) ועקרונות רבים אחרים כמו מינוי בעלי מניות המבוסס על חוק מהמאה ה-19.
החוק האנגלי המתייחס להקמת חברות בעלות הון (משנת 1856 ) קבע שלכל חברה חייב להיות תזכיר ותקנון חברה בזמן הקמתה.
דוגמאות לאזורים שאימצו שיטה זו: איי הבתולה , איי בהאמס, הונג קונג ובליז.

החוק האירופאי

חוק החברות האירופאי מבוסס על החוק הצרפתי (1864). בדרך כלל ההבדלים בין השיטות קשורים לחברה בעלת מניות (עם הון ראשוני נמוך ומספר נמוך של בעלי תפקיד) ולחברה ציבורית (היכולה להנפיק ניירות ערך סחירים).

תהליכי הקמת חברה תחת הוראות חוק זה מתאפיינים במספר תכונות (ביחס לחוק האנגלי):

 • השקעת הון ראשוני מינימלי לפני הקמת החברה הזרה
 • חוזים מעוגנים בחוק עם בעלי התפקידים
 • תהליכים יותר ממושכים ומסובכים לעומת החוק האנגלי
 • תהליך רישום החברה מבוצע על ידי נוטריון
 • חוק החברות דורש שאחריות של הדירקטוריון תחולק בין ההנהלה למועצת המנהלים המפקחת
 • סמכות הדירקטור יכולה להיות מוגבלת
 • נדרש איפוק מבחינה משפטית
 • הליך פשיטת רגל הינו מסובך ולוקח זמן רב
החוק האמריקאי

החוק האמריקאי נוצר כתוצאה מהשפעת החוק האנגלי והחוק האזרחי. למעט הבדלים בשפה, מינוח ופרשנות, החוק האמריקאי שונה מהחוק האנגלי במספר נושאים משמעותיים בינהם:

 • לעיתים, ישנה דרישה למזכירים ופקידי חברה בנוסף לדירקטורים
 • חוקי עזר עירוניים מאומצים לאחר הקמת החברה
 • לעיתים, דירקטורים מיופים לשנות חוקי עזרה

חוק החברות בפנמה, ליבריה, סנט קיטס&נוויס, הושפעו על ידי חוק החברות בארה"ב.

אמנות למניעת כפל מס:

מדינות offshore ומקלטי מס ברחבי העולם, מתחלקים לשתי קבוצות: מקלטי מס בעלי אמנות למניעת כפל מס ומקלטי מס ללא אמנות שכאלו.

אזורים בעלי אמנות למניעת כפל מס:

לקוחות המבקשים ליהנות מאמנות למניעת כפל מס חייבים להקים חברה זרה במדינה בעלת אמנות כפל מס. נושא זה חשוב מאוד בכדי להקטין את שיעור הניכוי במקור על תשלומי דיבידנד ותמלוגים. אזורים בעלי אמנות למניעת כפל מס מעניקים תדמית של אזור שאינו מקלט מס כגון: חברות בקפריסין , חברות במלטה, אנגליה ועוד..

אזורים ללא אמנות למניעת כפל מס:

הקמת חברות במדינות מסוג זה נעשה בעיקר בשל העובדה שאין חבות במס חברות על רווחי החברה והחבות היחידה של החברה הנה תשלומים שנתיים קבועים.

חשוב מאוד להעריך את השפעת המס על העסק בכדי להסיק באם כדאי להשתמש באזור בעל אמנת כפל מס. בדרך כלל, אין צורך בשימוש באזור בעל אמנה לצורך מסחר בינלאומי, העברת סחורות וכן מרבית השירותים. למרות זאת, השקעה במדינות מסוימות, מצריך שימוש באזורים בעלי אמנות מס וזאת בכדי להקטין את חבות המס.

*** הערה – בשנים האחרונות, ארגון ה-OECD מפעיל לחץ גדול על מדינות קטנות ומקלטי מס לחתום על כמה שיותר הסכמים למניעת כפל מס ע"מ להלחם בתופעה של העלמות מס.

מבנה חשבונאי ומשפטי של חברה

ניהול כל חברה זרה מצריך שימוש בשירותים משפטיים וחשבונאים. לכן, כדאי מאד במדינה בה החלטתם לרשום את החברה שלכם, שיהיה סקטור חזק ורחב של נותני שירותים לחברות ושאלו יהיו מגובים על ידי הממשלה והמוסדות הציבוריים. לדוגמה- ממשלת אירלנד, לוקסמבורג, שוויץ והאיים הקאריבים.

תקשורת

השימוש בטכנולוגיה היום, הפך את היוצרות על הרבה מאד מדינות אופשור ללא רשת אינטרנט יעילה ונוחה. ניהול חברות בחו"ל כיום מתבצע און ליין גם מול הרשויות וגם מול הבנקים בחו"ל. בנק זר שאין לו אפשרות ניהול דרך האינטרנט, כאילו אינו קיים!!!

מדינות מתפתחות בהם רשת האינטרנט אינה מפותחת דיה, יוצרות בעיות תקשורת רבות ומסתמכות על דואר שליחים ופקסים בלבד. אך למזלנו הרב, ישנם מדינות מפותחות שלקחו את העניין הטכנולוגי צעד אחד קדימה ואף מאפשרים לבצע חידוש חברה ורישום חברה באמצעות האינטרנט.

לכן כדאי לוודא שבמדינה שבחרתם ישנה תשתית טובה, מהירה ומאובטחת של קווי תקשורת אינטרנטית, טלפונית ולווינית.

פתיחת חשבון בנק בחו"ל

חברות זרות יכולות לפתוח חשבונות בנק בחו"ל בכל מקום בעולם. לקוחות רבים מעדיפים לפתוח חשבון בנק באותה מדינה שבה רשומה החברה, אך הדבר אינו מחייב. שירותי הבנקאות בעולם נשלטים ע"י בנקים בינלאומים גדולים בעלי סניפים רבים בעולם, אך ישנם גם בנקים קטנים יותר המספקים תנאים נוחים יותר לפתיחת החשבון ואף מאפשרים חשבון בנק זר לחברות פורקס, הימורים וכדומה.

לדוגמא ניתן להקים חברה בסינגפור ולפתוח חשבון בנק בהונג קונג.

שפה

ניהול החברה ומסמכי החברה בשפה האנגלית תמיד עדיף, אלא אם אתם דוברים שפה נוספת (ספרדית או צרפתית) אזי ניתן לשקול לרשום חברה זרה באחת מהמדינות בדרום אמריקה או במדינות שהיו קולוניות צרפתיות בעבר. כל זה, יעזור לכם למנוע אי הבנות ביחס לדרישות המוסדות המקומיים ודרישות רשם החברות המקומי.

לקבלת פרטים נוספים על הקמת חברת אופשור בחו"ל, השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.