מטבעות וירטואליים כיום הם עובדה מוגמרת. יש שיגידו שמדובר בשיגעון חולף ויש יגידו שמדובר בעתיד של הכלכלה העולמית והמטבעות הווירטואליים ישארו איתנו לנצח. נכון להיום, ישנם עשרות סוגים שונים של מטבעות וירטואליים שהמפורסם שהראשון ביניהם הוא הביטקוין.

הביטקוין הומצא בסוף שנת 2008 ע"י אדם (או קבוצה) המכנה את עצמו סאטושי נקאמוטו (Nakamoto Satoshi) והשימוש הראשון במטבע נעשה כבר בשנת 2009. יחד עם זאת, במשך שנים המטבע היה בעיקר גימיק של טכנולוגיה ולא נתפס כמטבע רציני, היות ולא היה חוקי באף מדינה.

למעשה, גם היום הביטקוין ושאר המטבעות הווירטואליים אינם חוקים בצורה רשמית באף מדינה, אך מדינות רבות החלו לקבל את העובדה המוגמרת שמטבעות וירטואליים תופסים תאוצה ובשנים האחרונות אנחנו עדים להתחלה של רגולציה בתחום מצד כמה מדינות בעולם. כך לדוגמא, כיום ביפן ניתן לרכוש באמצעות ביטקוין בלמעלה מ- 260,000 חנויות. בשוויץ מתחילים להסדיר משפטית את מעמד המטבע הווירטואלי, בגיברלטר הבורסה המקומית אישרה עסקאות מסחר בביטקוין, ובאי מאן חברה נרשמה עם 100% הון מניות בביטקוין.

כך לאט לאט מפלסים המטבעות הווירטואליים את דרכם בנבכי הרגולציה והסחר במטבעות הופך להיות לגיטימי ונפוץ במדינות רבות בעולם.

איך זה עובד?

תעשיית המטבעות הווירטואליים (או מטבעות קריפטוגרפים) מבוססת על טכנולוגית הבלוקצ'יין שהיא כיום הדבר המתקדם והחדשני ביותר בתחום אבטחת המידע הווירטואלי.

מטבע קריפטוגרפי הוא למעשה קוד ייחודי בקובץ ציבורי המכונה בלוקצ'יין (שרשרת בלוקים) וניתן להשתמש במטבע באמצעות "ארנק" וירטואלי שהוא תוכנה המחוברת לרשת המטבע הספציפי (לכל מטבע רשת משתמשים משלו) שיכולה לנהל שליחה וקבלת תשלומים באמצעות המטבע. ארנק וירטואלי שכזה, יכול להיות מאוחסן במחשב אישי או על שרת מרוחק (בענן). הארנק מציג את המידע על כמות המטבעות שיש למשתמש מסוים, כולל היסטוריית השימוש בו והיתרה שלו בסך כל הכתובות המנוהלות דרך אותו ארנק. מערכת של מטבע וירטואלי היא מערכת מבוזרת המאפשרת לכל אדם להחזיק "ארנק" וירטואלי משלו, ולכל אחד יש יכולת עצמאית לניהול מלא של כספו, ללא מעורבות של גורם מנהל מרכזי (בנק או מדינה). המערכת צריכה עדיין להבטיח שברגע התשלום לא 'ימצאו' מטבעות שאינם קיימים, ושסכום שהועבר בתשלום אכן גרע מטבעות בסך המתאים מכתובת השולח, כך שלא יוכל להשתמש בהם בתשלומים נוספים.

מה עושים עם זה?

כיום, יותר ויותר אנשים וחברות גילו את העולם של המטבעות הווירטואליים אותם ניתן לייצר (לכרות באמצעות כלים מיוחדים) לצרכים עצמיים. שוק המטבעות הווירטואליים מספק כר פורה למסחר בזירות שונות וחברות ויזמים עוסקים היום גם במסחר של מטבעות קיימים וגם בהנפקה של מטבעות חדשים.

קומפני אקספרס מספקת פתרונות מגוונים בתחום המטבעות הווירטואליים-

  • רישום חברות לפעילות מסחר (Trading) והסדרת רישוי מתאים במידת הצורך.
  • רישום חברות לפעילות המרה (Exchange) והסדרת רישוי מתאים במידת הצורך.
  • רישום חברות לפעילות הנפקת מטבע (ICO) והסדרת רישוי מתאים במידת הצורך.
  • פתיחת חשבונות בנק בבנקים תומכים.

בין המדינות בהן אנו מספקים פתרונות אפשר למצוא את שוויץ, גיברלטר, אסטוניה ועוד.

אנו ממליצים בחום לכל המעוניין להיכנס לתחום הסוער של מטבעות וירטואליים, להגיע לפגישת ייעוץ ולשמוע על הפתרונות שלנו.