בשנת 2017 העבירה גוגל כ- 23 מיליארד דולר לחברת אופשור בברמודה. התשלום הועבר מחברה הולנדית בשם Google Netherlands Holdings BV שגם היא בבעלות גוגל ומשמשת בפועל להעברת הכנסות מתמלוגים שנצברו מחוץ לארצות הברית דרך מרכז החברה באירלנד.

תכנון המס המורכב של גוגל, חוצה מדינות ויבשות ומתרכז בחברה בברמודה (שם מס החברות עומד על0% לחברות זרות), אליה מוזרמים רווחי החברה. עד לא מזמן גוגל נהגה להשתמש בעיקר באירלנד כמרכז הפיננסי המוביל שלה (12.5% מס חברות) אך אירלנד החליטה בשנת 2014 לעצור את ההסדר בין המדינה לחברה (תחת לחץ עצום של ארה"ב והאיחוד האירופי) וגוגל מצאה פתרונות חלופיים כגון ברמודה.

המינוח "אירי כפול" – שמתייחס להקמת 2 חברות באירלנד אשר מקיימות גם בינן לבין עצמן ומול החברה-האם הבינלאומית שלהן פעילות עסקית בסכומים שלא מייצגים את מחירי המוצר או השירות האותנטיים, מאפשר בסופו של תהליך תכנון המס, השארת רווח בחברה האירית, שעליה חל שיעור המס האפקטיבי הנמוך יותר.

חוקי אבל מעצבן:

בתגובה להאשמות שהוטחו בפניה על התחמקות מתשלומי מיסים, גוגל הוציאה הודעה רשמית שבה הודיעה כי החברה משלמת את כל המסים ומצייתת לחוקי המס בכל מדינה שבה היא פועלת ברחבי העולם. עוד הוסיפה החברה כי המס האפקטיבי ששילמה ב-10 שנים האחרונות עומד על 26% שרובו הגדול שולם בארה"ב.

נכון להיום, גוגל נמצאת על הכוונת של מדינות רבות וארגונים בינלאומיים המבקשים לקבל נתח קטן מתשלומי המיסים המגיעים להם מפעילות החברה בארצם, אך דבר שכזה יכול לקרות רק בשינוי חקיקה בינלאומי. דבר שאינו נראה באופק כרגע.

נכתב בעזרת: טקסטיפיי – תרגום מאמרים