לראשונה בהיסטוריה של חברת מיקרוסופט (Microsoft ), רווחי החברה עברו את סכום הסמלי של 100$ מיליארד והיא החברה האמריקאית השנייה בהיסטוריה כולה שחוצה את הרף של המספר האסטרונומי (הראשונה היתה ג'נרל אלקטריק), כך ע"פ דיווח ניירות ערך שהוגש ב-31 ליולי האחרון. חברת מיקרוסופט הגיעה לרווח של 108 מיליארד דולר ומחזיקה את רוב ההון שלה בחשבונות בנק מחוץ לארה"ב המשויכים לעשרות חברות אופשור בכל רחבי העולם בינהם חברה באירלנד, חברה בסינגפור וחברה בפורטו-ריקו.

מה שמשאיר את ההון של מיקרוסופט מחוץ לארה"ב הוא הפרשי המס העצומים שתידרש לשלם במידה והחברה תעביר את הרווחים שלה "חזרה" לארה"ב. מיקרוסופט תאלץ להשלים את תשלומי המס ששילמה עד ל- 35% (מס חברות בארה"ב) והסכום המוערך אותו תצטרך לשלם עומד על 34.5 מיליארד דולר (הפרשי המס משוערים בין המרכזים הפיננסים בהם שולם המס, לבין המס בארה"ב). סכום זה שווה ל-31.9% שווי מס, מה שאומר שעד היום מיקרוסופט שילמה בערך 3.1% מס חברות בלבד על כל ההכנסות מחוץ לארה"ב.

נציבות מס ההכנסה בארה"ב מנסה בכל דרך אפשרית לכפות על מיקרוסופט ארה"ב להגדיל משמעותית את תשלומי המס שלה וגוררת את החברה להליך משפטי ארוך ומסורבל שהחל עוד בשנת 2004 וטרם הסתיים. מיקרוסופט מתגוננת בעזרת עורכי דין חיצוניים מהטובים בעולם ובעזרת החוק האומר כי הכנסות מחוץ לארה"ב חייבות ב-35% מס רק במידה וההון מגיע חזרה לארה"ב. זו הסיבה שרוב הרווחים של החברה נשארים בחשבונות בנק מחוץ למדינה. אך את התגובה הרשמית של מיקרוסופט לא ניתן להשיג.

חברת בלומברג, שערכה סקר מקיף על כ-300 חברות אמריקאיות בינלאומיות, מעריכים שההון של חברות אמריקאיות מחוץ לארה"ב מוערך ב-2 טריליון דולר !! לדוגמא, לאפל Apple יש למעלה מ 200 מיליארד דולר נזיל ש90% ממנו אינו נמצא בחברות אופשור. כלומר 69.7 מיליארד דולר חיסכון במס שיצרה אפל במשך השנים.

נשיא ארה"ב, ברק אובאמה, תומך בפיתרון שהוצג ע"י הדמוקרטים בדמוי הטלת מס חד פעמי של 14% בלבד על רווחים שהופקו מחוץ לארה"ב שיגרום לחברות האמריקאיות "לחזור למולדת". מספר רפובליקנים עובדים כעת על תוכנית דומה שאמורה להביא גם היא להחזרת ה"הון האבוד". אך האם מישהו באמת חושב שחברות הענק הללו יתנדבו לשלם את המס, גם אם הוא מופחת משמעותית.? – ימים יגידו.