כמעט 130 מדינות וישויות הגיעו להסכמה על מפת דרך, שמטרתה לתקן חוקים בינלאומיים אשר הושפעו ע”י פיתוחו של המסחר דיגיטלי.
ארגון ה- OECD הודיע כי הוא יציע תוכנית עבודה לשרי הכלכלה של 20 המדינות המשפיעות ביותר על מנת לקבל תמיכה במשא ומתן מסובך וטכני מאוד הצפוי בנושא זה.

חברות כמו גוגל, אמזון ופייסבוק השתמשו ועדין משתמשים לרעה בחוקים והתקנות הקיימים, ויצרו רווחים גבוהים מכיוון שהם מסוגלים לצמצם את חיובי המס שלהם על ידי רישום הרווחים במדינות בעלות מס נמוך, ללא תלות במיקומו של הלקוח הסופי.

שר האוצר הצרפתי, תומך נלהב של התיקון החוקים הקיימים, טוען כי יש הסכמה בינלאומית על כך שחוקי המס שלנו כיום אינם מתאימים למסחר במאה ה-21.
יותר ויותר מדינות בעולם, כמו צרפת, בריטניה ואיטליה מטילות מיסים על חברות דיגיטליות המוכרות בתחומן, אך רשומות במדינות עם רמת מס נמוכה הרבה יותר, כגון חברות באירלנד.
מנגד, ארה"ב, הטוענת כי חברות אמריקאיות הפכו למטרה בעיני מדינות רבות, ואף מאיימת על מדינות המעודדות מס על מסחר דיגיטלי בנקמנות בסגנון הבוטה של טראמפ.
מצד החברות אשר עוסקות במסחר דיגיטלי עולה תחושה של תסכול, כיוון שהכפלת מיסים בינלאומיים תקשה מאוד על עסקיהם בעתיד.

לאחר הסכמה על הצורך לשכתוב חוקים בינלאומיים מוקדם יותר השנה, בארגון ה- OECD טוענים כי 129 מדינות קיבלו את התוכנית אשר פורסת לפניהם את האפשרויות לחידוש החוקים הנוגעים לזכותה של המדינה להטיל מס על חברות זרות ולקבוע מס חברות מינימלי. המטרה כרגע היא לצמצם את האפשרויות, כדי לקבל את המתאר לעסקה גלובלית עד סוף השנה או ינואר 2020, כך שאת הפרטים הנותרים ניתן יהיה להמשיך וללטש בהמשך.

המתווה החדש מתייחס ל-2 אפשרויות:
1. כיצד לחלק את זכויות המס כאשר לחברה שמוכרת טובין או השירות אין נוכחות פיזית במדינה.
2. אם חברה זו או אחרת עדיין תמצא דרך לייצר רווחים במדינה בה המס נמוך הרבה יותר, או במקלטי מס, אז המדינות יוכלו להטיל מס חברות מינימלי גלובלי.

בכל אחד מהמקרים, ברור כי חברות אינטרנט גדולות יחשבו פעמיים לפני פתיחת אזורי מסחר חדשים והאם כדאי להם להמשיך ולפעול במדינות מסוימות. יחד עם זאת, יש לזכור כי החברות הללו מחזיקות בהרבה מאד כסף וודאי ילחמו ע"מ לא להעביר את החוקים הללו.