חברת פדקס (FedEx) הינה חברת שילוח מהגדולות והמובילות בעולם המעבירה משלוחים מכל סוג כמעט לכל נקודה בעולם.

בשנת 2017, חיובי המס של חברת FedEx עמדו על סך יותר מ- 1.5 מיליארד דולר. בשנה שלאחר מכן, החברה לא היתה חייבת כלום. שורת המיסוי בדו"ח השנה שעברה, עמד על סכום מינימילי של 4 ספרות . אז מה השתנה? איך חברה יורדת מתשלום מס של מעל מיליארד וחצי דולר ל-0 ?? התשובה היא, הפחתת המס של ממשל טראמפ, בו חברת פדקס תמכה נמרצות.

מייסד ומנכ"ל פדקס, פרדריק סמית, סיפר לכל מי שהיה מוכן לשמוע על יתרונות הפחתת המס, שיהפכו את ארצות הברית למקום טוב יותר להשקיע בו, וימשכו משקיעים רבים למדינה. החברה הוציאה 10 מיליון דולר על תמיכה בחקיקה זו בשנת 2017. אנשי מפתח בחברה נפגשו באופן קבוע עם צוות הוועד והסנאט שכתבו את ההוראות. מר סמית' נפגש עם הנשיא טראמפ ואנשי מפתח בממשל על מנת לקדם את קיצוצי המס.

כאשר בשנת 2017 הנשיא טראמפ חתם על חוק על הפחתת המס בסך 1.5 טריליון דולר, פדקס יצרה חסכון אדיר והביאה את שיעור המס האפקטיבי שלה מ 34% בשנת 2017 לפחות מאפס בשנת 2018. למרות שהחברה לא הגדילה את ההשקעה בציוד חדש ונכסים אחרים באחוזים גבוהים.

FedEx הפחיתה את חבות המס שלה בחלקה על ידי ניצול של הוראה בחוק שאפשרה לחברות לנכות מיד את שווי השקעות ההון שהן מבצעות בשנה נתונה. אולם הרווחים הגדולים ביותר היו מהקיצוץ בשיעור התאגידים. במאזן החברה הייתה כמות גדולה של התחייבויות מס עתידיות – וכששיעור מס התאגיד צנח ל -21 אחוז, גם התחייבויות אלה הצטמצמו.

כמו שכבר אמרנו בשנת 2018 החברה לא שלמה מס כלל. באשר להשקעות הון, החברה הוציאה פחות בשנת 2018 ממה שחזתה בדצמבר 2017. היא הוציאה אפילו פחות בשנת 2019. חלק גדול מהחסכונות שלה עברו במקום להשקעות, לתגמולים לבעלי המניות: יותר משני מיליארד דולר שהועברו בשנת 2019, לעומת 1.6 מיליארד דולר בשנת 2018, ויותר מכפול מהסכום שחברה הוצא על רכישות והחזר דיבידנדים בשנת הכספים 2017.

בתגובה מטעם החברה נמסר, כי זה לא הוגן לשפוט את ההשפעה של הפחתות המסים על ההשקעות על ידי התבוננות בשינויים בין שנה לשנה בתכניות ההוצאות של החברה. החברה השקיעה מיליארדים בסעיפי הון הזכאים לפחת מואץ, והעבירה סכומים גדולים לתכניות פנסיית העובדים שלנו. גורמים אלה הורידו באופן זמני את מס ההכנסה הפדרלי שלנו. מטרת הפחתת המס היא גם הגדלת תוצר מקומי גולמי, יצירת מקומות עבודה והגדלת שכר, וזה בדיוק מה שעשתה החברה.

השימוש של FedEx בחיסכון המס שלה מייצג את אמריקה התאגידית. חברות ענק כבר חסכו בתשלומי מיסים 100 מיליארד דולר יותר ממה שהאנליסטים ניבאו בעת קבלת החוק. לחברות המרכיבות את מדד S&P 500 היו שיעורי מס אפקטיביים ממוצעים של 18.1 אחוזים בשנת 2018, לעומת 25.9 אחוזים בשנת 2016. לא מעט חברות מצאו את עצמן עם מס אפסי כמו פדקס. חברות השקיעו כמעט פי שלושה על דיבידנדים ורכישות מניות נוספות, מה שמגדיל את מחיר המניה של החברה ואת שווי השוק שלה, מאשר על השקעה מוגברת. 

האם חוק המיסוי של טראמפ היה מועיל?
החוק קיצץ את שיעור מס החברות ל -21 אחוז מ -35 אחוזים, ואיפשר לחברות לנכות את מלוא העלות של השקעות בציוד חדש בשנה שבה הוא נרכש. זה אכן עזר לכלכלה האמריקאית בשנת 2018,והצמיחה הכלכלית עלתה ל -2.5% לשנה. ההשקעה העסקית עלתה בשיעור של 8.8% ברבעון הראשון והשני של 2018.

אך השפעת החוק דעכה במהירות. כבר בקיץ האחרון ניתן היה לראות ירידות בכל המדדים. ההשקעה העסקית הכוללת בתקופת כהונתו של הנשיא טראמפ גדלה עכשיו באופן איטי יותר. עדכון החוק אמנם סיפק דחיפה לטווח קצר, אך זו לא הייתה התגובה הגדולה שרבים ציפו לה.

שנתיים לאחר הפחתת המס ניתן להגיד על פי נתונים סטטיסטיים, כי אין שום קשר בעל משמעות סטטיסטית בין גודל הפחתת המס שקיבלו חברות בארה"ב לבין ההשקעות שהם ביצעו. החברות שקיבלו את הפחתות המס הגדולות ביותר, הגדילו את השקעות ההון שלהן בפחות, לעומת חברות שקיבלו קיצוצים קטנים יותר.

ניצול מעולה בתזמון נכון של עדכוני המס בארה"ב, הוביל את חברת פדקס לתשלום המס הנמוך – מעניין יהיה לראות כמה מס תשלם החברה בשנת 2019.