לאחרונה נושא המיסוי הדיגיטלי עולה לכותרות במספר מדינות ברחבי העולם. דיווחנו כאן בעבר על המיסוי הדיגיטלי המתוכנן באוסטריה וגם על התכנון של האיחוד האירופי ואירלנד . כעת הממשל בצ'כיה הודיע על טיוטת חוק בנוגע למס על שירותים דיגיטליים, שיוגש בקרוב לאישור הפרלמנט בצ'כיה. מס השירותים הדיגיטליים יחול על הכנסות מפרסום מקוון, מכירת נתוני משתמש ושירותי תיווך. המס יוטל על חברות עם מחזור גלובלי של כ-750 מיליון יורו ומעלה ומימוש מכירות בצ'כיה של 100 מיליון קרונות צ'כיות לפחות.

מצדו השני של העולם, נציגי ארגוני הסחר והתעשייה האמריקאים, הביעו דאגה מהצעת המס לשירותים דיגיטליים שנשמעו מפי המפלגה הליברלית, במהלך הבחירות האחרונות בקנדה. לטענת ארגוני הסחר המס הנ”ל יטיל דרישות מפלות על הכלכלה הדיגיטלית.
במהלך הבחירות בקנדה בחודש שעבר, התחייבה המפלגה הליברלית להבטיח שענקי הייטק רב-לאומיים ישלמו מס חברות על הכנסות שהם מייצרים בקנדה. מטרת המפלגה היא להבטיח שתאגידים דיגיטליים בינלאומיים שמוצריהם נצרכים בקנדה ישלמו מס מכירות זהה לתאגידים דיגיטליים קנדיים.

ארגוני הסחר והתעשייה בארה"ב פנו לוועדת הכלכלה האמריקאית, למשרד התעשייה והמסחר ולגופי ממשל נוספים בקריאה לגנות את התוכנית של המפלגה הליברלית בקנדה. הסיבה להתנגדות האמריקאית לנושא הינה מפני שהטלת מיסוי דיגיטלי בקנדה יערער את ההשקעה של ארה"ב בשוק הטכנולוגי של קנדה ויאיים על קיום התחייבויותיה במסגרת ארגון הסחר העולמי (WTO), הסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה (NAFTA), והסכם ארצות הברית-מקסיקו-קנדה (USMCA). כמו כן,נושא סחר חופשי דיגיטלי נידונו ב- USMCA בשנה שעברה, והארגונים מאוכזבים לראות את ממשלת קנדה נוקטת בצעד הנוגד את מה שנידון בעבר.

הארגונים קראו לקנדה להפוך מיד את הצעתה ולהתחייב לעסוק בשיתוף פעולה בתהליך ה- OECD.