בחודשים האחרונים אנו שומעים רבות על כוונות של ארגונים פרו-פלסטיניים לקדם חרם כלכלי על ישראל. ארגונים אלו, בראשם עומד ארגון BDS – מנהלים קמפיינים ממומנים היטב בקמפוסים ברחבי אירופה, ארה"ב ואפילו אפריקה, למען חרם כלכלי, אקדמי ותרבותי על ישראל. בעיתון "ידיעות אחרונות" פורסמה "מפת איומים" חדשה המוגדרת ע"י בן דרור ימיני כאיום קיומי על מדינת ישראל. לדבריו, החרם הכלכלי שמנהיג ארגון BDS, קורא תיגר על המשך קיומה של מדינת ישראל באשר היא ואילו החרמות הם רק כלי אחד מיני רבים בהם נוקטים הארגונים הפרו-פלסטיניים על מנת לקעקע את מעמדה של ישראל כמדינה לגיטימית.305

החרם הכלכלי על ישראל מתחיל בסימון מוצרים המיוצרים בהתנחלויות וממשיך במקרים קיצוניים לאיסור יבוא מוצרי מזון שמקורם מעבר לקוי 67. במקומות מסוימים בעולם אפשר לראות הפגנות של אזרחים ופעילי BDS מול חנויות שמוכרות מוצרים מישראל (אוסטרליה, דרום אפריקה).

האם אנחנו בדרך למפולת כלכלית?

עד כה, נראה שלחרמות מצד הגורמים האנטי ישראלים, אין השפעה על הכלכלה הישראלית שמצליחה לצמוח ולהתפתח וצפי הצמיחה לשנה הקרובה עומד על 3.5% למרות כל הניסיונות. יחד עם זאת, אין ספק שאם ימשכו הדברים באותה אינרציה של גדילה וארגונים פרו-פלסטיניים ימשיכו לצבור כוח ואהדה, יפגע מצבן של חברות ישראליות העוסקות בייצוא, ביחד עם מצב החברה הישראלית כולה.

איך מתמודדים?

ראשית, ממשלת ישראל חייבת לפעול במישור הפוליטי והמדיני כדי להראות לעולם שפניה של ישראל הם לשלום ולחיים בטוחים. צוותים של משרד החוץ בשילוב הארגונים היהודיים בחו"ל חייבים להפעיל דיפלומטיה של ניהול משברים ולהבין כי מדובר בצו חירום מטעם הכלכלה הישראלית. ערוץ נוסף בו חשוב לפעול, הוא הערוץ המשפטי וניתן להשתמש בחוקי המשפט המקומי בכל מדינה כדי להסיר כל חרם כלכלי על ישראל ולהפוך כל ניסיון ללא חוקי.

מעבר לפתרונות ברמה הממשלתית ארגונית, גם חברות קטנות המייצאות מוצרים לחו"ל ונתקלות בקשיים בשל החרם, יכולות למצוא פתרון יצירתי ולא מורכב כדי לעקוף את החרמות והבירוקרטיה. זאת בהנחה והקונים בחו"ל מעוניינים לבצע עסקה ולא מושפעים מהלכי הרוח הנושבים כיום.

הפיתרון היצירתי אותו כדאי לבחון, הוא שימוש בחברה בחו"ל המתווכת את המוצרים. בדומה לאופי הפעילות של חברות המעוניינות לייצא מוצרים למדינות ערב, ניתן לרשום חברה זרה באירופה ארה"ב או במזרח הרחוק, שתוחזק ע"י חברה ישראלית או באמצעות נאמנים. חברה זו תרכוש את מוצרי החברה הישראלית ותמכור אותם ברווח למדינות המעוניינות לרכוש מוצרים אלו אך לא יכולות לרכוש מחברות ישראליות.

שימוש בשירותי דירקטור ובעל מניות נאמן, מאפשר להגן על הזהות הישראלית של בעלי החברה הזרה.

הקמת חברה זרה באירופה הינו תהליך שמבוצע מהארץ וללא כל קושי (פונים ל"קומפני אקספרס" ומקימים חברה בחו"ל) וניתן לרשום חברות זרות במדינות רבות כולל כאלו בהן מס החברות נמוך משמעותית (יש להתייעץ עם מומחה מיסוי לפני כן). חברות המייצרות מוצרי צריכה או מוצרי מזון, יכולות אף להכין אריזות חדשות שיותאמו לשם החברה הזרה וכך להסוות את הזהות הישראלית של המוצרים.

שימוש בחברות זרות אינו הפתרון האולטימטיבי וברור כי העדר חרמות כלכליות על מוצרים ישראלים, עדיף פי כמה. אך בלית ברירה, ניתן למצוא פתרונות יעילים.

**מאמר זה אינו תחליף לייעוץ משפטי מעורך דין או רו"ח.