האיחוד האירופאי אימץ הוראות חדשות ע"מ להשפיע על הניסיונות להימנעות מתשלומי מיסים. עיקר הנושאים בתקנות החדשנות הם עידוד יועצי מס, רואי חשבון, בנקים ועורכי דין אשר מקימים ומקדמים תכנוני מס, לדווח על תכניות הנחשבות אגרסיביות מידי.

במסגרת התכנון, המדינות החברות באיחוד האירופי יידרשו להחליף באופן אוטומטי, מידע שהם מקבלים באמצעות מסד נתונים מרכזי. המטרה היא לזהות מוקדם יותר סיכונים חדשים של הימנעות ממס, כך  שניתן יהיה לנקוט צעדים כדי לחסום הסדרים מזיקים.

המדינות החברות באיחוד יהיו מחויבות גם להטיל עונשים על מתווכים שאינם תואמים את משטר השקיפות החדש.

על פי היוזמה החדשה ישנם "סימני דרך" שיעזרו לזיהוי מזימות שיש לדווח לרשויות המס. סימנים אלה כוללים: שימוש בהעברת הפסדים בין חברות חוצי גבולות כדי להפחית את חבות המס; שימוש בתכניות מס מיוחדות להפחת מיסוי; או הסדרי מס באמצעות מדינות זרות שאינן עומדות בסטנדרטים בינלאומיים.
הדרישה לדווח על תכנית אינה מיועדת לרמוז כי תכנית זו מזיקה, אלא היא עשויה לעניין את הרשויות לבדיקה נוספת.

דרישות הדיווח החדשות יחולו החל מ -1 ביולי 2020.

לפי דברי נשיא המועצה האירופאית  "שיפור השקיפות הוא המפתח לאסטרטגיה שלנו למניעת הימנעות ממס והעלמת מס. אם הרשויות יקבלו מידע על תכנוני מס אגרסיביים לפני שהם מיושמים, הם יוכלו לסגור פרצות לפני אובדן הכנסות ממדינות".

הכללים החדשים שאושרו ע"י האיחוד האירופי, הופכים אותה למובילה עולמית בשקיפות המס. בעתיד, מתווכים יצטרכו לחלוק עם רשויות המס את תכנוני המס שהם מציעים ללקוחות שלהם, ולרשויות  המס תהיה גישה למידע הדרוש להן כדי לשים קץ לתכנוני המס האגרסיביים המוחקים אט אט את בסיסי רווח המס שלהן.

הסכם זה הוא צעד נוסף לקראת פתיחות מיסוי כללית יותר ושיתוף פעולה טוב יותר, המאפשרים מיסוי הוגן ויעיל יותר בכל רחבי האיחוד האירופי.