בשנים האחרונות, עקב ריבוי הזדמנויות, הרבה ישראלים שוקלים לפתוח עסק חדש בחו"ל. האפשרות לפתוח עסק חדש, בליווי של אנשי מקצוע מיומנים היושבים במדינת היעד, הופכת את הדברים להרבה יותר קלים. ועוד דבר שמאוד מקל על החיים – האפשרות להפיק חשבונית און ליין. כן, ללא קושי אפשר להפיק חשבונית מכל מקום בעולם, לכל מקום בעולם. כפי שניהול עסק גלובלי יכול להיעשות מכל מקום, בסיוע מחשב וחיבור לאינטרנט, כך גם אפשר לטפל בשליחת מסמכי עסקה. זה נכון לעסקים שיושבים בארץ, זה נכון לעסקים שיושבים בלונדון, בארצות הברית, במוסקבה, בקפריסין או בכל מקום אחר. 

מתחילים להניע את הגלגלים און ליין, יותר מהר

פעם, החיבור לאינטרנט היה פחות יציב, היו הרבה ניתוקים, הרבה תקלות, הרבה בעיות. זה היה עולם אחר, שבו הרבה פחות פשוט להקים חברה חדשה בכלל, וחברה עם מוקד פעילות בחו"ל, בפרט. אבל כיום זה אחרת. כיום, בעידן המידע והאינטרנט, לא מעט סידורים לקראת פתיחת עסק חדש אפשר לבצע אונליין. אפילו עוד לפני שטסים למשרדים ששוכרים בחו"ל או לפני שמסיימים את ההכנות האחרות, אפשר להתחיל להניע את הגלגלים, און ליין.  אפשר להתחיל להזיז עניינים הרבה יותר מהר ופשוט. ובסביבה שכזאת, גם הפקת חשבונית און ליין הן פשוט, הדבר המתבקש. 

האם החשבוניות הללו מוכרות בכל העולם 

מי שרוצה להקים עסק בארץ או מי שרוצה להקים עסק במדינה כזאת או אחרת בעולם, רוצה להבין אחת ולתמיד דבר אחד. האם באמת חשבונית און ליין מוכרת מותרת לשימוש. עד כמה אפשרי להיעזר בשיטה זו להפקת מסמכים חשבונאות ומסמכי עסקה, במדינות השונות. 

אז ככה, כפי שיש חוקי מס וחוקים אחרים לניהול חברות בכל מדינה ומדינה, כך גם לגבי החשבוניות שמפיקים און ליין. נתחיל עם מה שקורה בישראל. כאן, עבר לפני כמה שנים החוק שמאפשר להוציא חשבוניות כאלה, ללא שום בעיה ובאופן חוקי. רשות המיסים הישראלית יצאה בהודעה שכאשר מדובר בסוג של חשבוניות בעלות חתימה דיגיטלית והרשאה לפעול כחוק, מותר להיעזר בשירות זה. כלומר, נכון ל-2020, השירות הזה שהינו כבר וותיק נחשב לעניין יום יומי עבור אין ספור עסקים. וותיקים וגם חדשים. אך מה קורה בעולם?

המגמה הזאת בהחלט קיימת גם בעולם הרחב. במרבית המדינות שבהן פועלים עסקים גלובליים, אין שום בעיה לשלוח חשבוניות או קבלות במייל. אין שום בעיה להשתמש בתוכנות אונליין, לניהול חשבונות. כדי לבדוק את הדברים בצורה מסודרת, זה למעשה חלק מהליכי הקמת העסק. חלק מתהליך הרישום של העסק וטיפול בכל ההסדרים מול הרשויות. בודקים ומוודאים אילו תוכנות מקובלות על ידי רשויות המס המקומיות ופשוט, יוצאים לדרך. 

כמה מילים על החשבונית הירוקה

חשבונית און ליין ידועה כיום גם בכינוי חשבונית ירוקה. ראוי להוסיף עוד כמה מילים, כדי להבין את גודל המהפך. 

  • על מנת להפיק את החשבונית, צריך רק מחשב וחיבור לאינטרנט. לא חייבים מדפסת ולא חייבים שום דבר אחר. 
  • ניתן לשלוח ללקוחות חשבונית, קבלה או תעודות משלוח, מסמכי הזמנה וכדומה, במייל או דרך אפליקציות כגון וואטסאפ.  
  • כל החשבוניות ממוספרות באופן אוטומטי. כך, אפשר לאתר כל מסמך, בכל עת, ללא שום בעיה. הכל מנוהל בלי תיקיות, בלי קלסרים, בלי להתעסק בתיוק. 
  • עלות נוחה ביותר – שירות זה יכול לחסוך כסף רב. עלות הפקת כל חשבונית זולה ביותר. בדרך כלל, מסכמים על תשלום חודשי נוח, עבור הפקה של מספר רב של מסמכי עסקה. יש גם מנויים שמתאימים להפקת מסמכים אפילו לכמה חברות שונות ונפרדות של אותם הבעלים.