ממשלת הונג קונג מקדמת בברכה את דירוג ה"כלכלות החופשיות ביותר בעולם" שפרסם "מכון פראסר" (Fraser Institute) מכון מחקר בינלאומי הסוקר ובודק היבטים גלובליים בינלאומיים הקשורים לכלכלה, חינוך ואיכות חיים.

מבחן המדינות בעלות הכלכלה החופשית ביותר, הציב את הונג קונג בראש הרשימה ככלכלה החופשית ביותר מתוך 157 מדינות שנבדקו. במקום השני הגיעה (שנה שנייה ברציפות) כלכלת סינגפור ובעשירייה הראשונה אפשר למצוא את גם את ניו-זילנד, שוויץ, איחוד האמירויות, מאוריציוס, ירדן, אירלנד, קנדה ובריטניה. ישראל אגב נמצאת במקום ה-39 ביחד עם דרום קוריאה.

מספר פרמטרים נבדקו ע"מ לגבש את הציון הסופי של כל מדינה, מדדים שהורכבו ע"י החוקרים וכללו בין היתר בחינת הרגולטורים בכל מדינה, מערכת המשפט, חוקי העבודה במדינה והרגולציה העסקית.  הונג קונג הובילה במדדים הקשורים ל"ניהול ממשלתי", "החופש למסחר בינלאומי" ו"רגולציה". הפרמטר של ניהול ממשלתי כולל משתנים כגון מס הכנסה שולי, שיעורי שכר מול הוצאות במדינה וסף ההכנסה שבו מיושמים מיסי הממשלה. מדינות עם שיעור מס שולי גבוה וסף הכנסה נמוך, דורגו במקומות נמוכים יותר.

לצורך קבלת ציון גבוה בפרמטר של "החופש למסחר בינלאומי", מדינה חייבת להציג תעריפי מכס נמוכים ויעילים ומטבע חופשי לשימוש הניתן להמרה בקלות.

ממשלת הונג קונג התייחסה לתוצאות והודיעה כי היא "מייחסת חשיבות גבוהה לחופש הכלכלי של המדינה ושואפת לקיים את מסורת שלטון החוק ומערכת משפט עצמאית. מגזר ציבורי קטן ויעיל וסביבה עסקית חופשית ופתוחה שהם מאבני היסוד של ההצלחה הכלכלית של הונג קונג."

לצפייה בדוח המלא

צפו בסרטון קצר המתאר את מהי בדיוק כלכלה חופשית ואיך היא משפיעה על חיינו