שרי הכלכלה של האיחוד האירופי אישרו את הוספתן של 10 מדינות נוספות לרשימה השחורה של מרכזים פיננסים ומקלטי מס, שעד עתה כללה 5 מדינות בלבד. מטרת רשימה זו היא להקשות על הונאות מס והתחמקות מתשלום מס ע"י עידוד שיתוף פעולה והטמעת שינוי חיובי ולא על-מנת לצייר את המדינות הכלולות בה באור שלילי.

5 המדינות שבמקור היו כלולות ברשימה הן: סמואה, טרינידד וטובגו, סמואה האמריקאית, גואם ואיי הבתולה של ארה"ב. עכשיו נוספו לרשימה השחורה גם ארובה, ברבדוס, בליז, ברמודה, דומיניקה, פיג'י, איי מרשל, עומאן, ונואטו ואיחוד האמירויות הערביות.

15 מדינות הנ"ל נמצאות ברשימה כי הם כבר סומנו והוזהרו ע"י האיחוד האירופי שיכנסו לרשימה השחורה, ולא הביעו שום התחייבות לשנות את מדיניות המס שלהן (מדובר ב-5 המדינות שהיו במקור ברשימה). במקרה של 10 המדינות שנוספו זה עתה, אלה הן מדינות אשר עברו ל"רשימה השחורה" מה"רשימה האפורה" כיוון שלא יישמו רפורמות מס להן התחייבו בפרק הזמן שהוקצב להן (שנה).

הרשימה השחורה נוצרה בדצמבר 2017, על מנת לעודד שקיפות ותחרות מס הוגנת, אך גם על מנת למנוע ולהפסיק הונאות מס, התחמקויות והימנעות מתשלום מס. מדינות המופיעות ברשימה השחורה,מאפשרות באופן עקיף התחמקות מתשלומי מס על ידי תאגידים ויחידים ולא עומדות בדרישות לרפורמה במס אשר הציב בפניהן האיחוד.

הקריטריונים להכללה או הסרת מדינה זו או אחרת מהרשימה השחורה כוללים: שקיפות, תקנות לחילופי מידע, הסכמים בינ"ל לחילופי מידע, תחרות מס הוגנת, משטרי מסים מזיקים, ויישום תקנים לדיווח על המס במדינה. אין לבלבל בין רשימת מקלטי המס ברשימה זו לבין הרשימה השחורה של מלביני הון, בה כלולות 16 מדינות אשר הואשמו בהלבנת הון וטרור. לאחרונה נדחתה הצעה להרחבת רשימת הלבנת ההון ל-23 מדינות.

עדיין לא הוסכם על סנקציות על ידי מדינות האיחוד, ואם בכלל יופעלו סנקציות שכאלה, אך ההשלכות הכלכליות והמסחריות על מדינות הרשימה השחורה, יורגשו במהרה והן יכולות להספיק ע"מ לשכנע לשנות את דרכיהם.