נכון להיום, מדינות האיחוד האירופי אשר מצביעות על נושאים בתחום המיסוי באיחוד, חייבות לעבור פה אחד בלבד – שינוי במדיניות המיסוי הנוגע למדינות האיחוד האירופי שאינו מוסכם על כל המדינות, נפסל. כעת ישנה הצעה לשנות את התקנות לכך שניתן יהיה להעביר שינויים במדיניות המיסוי של האיחוד האירופי, גם ברוב קולות ולא רק פה אחד.

שר האוצר של אירלנד, פסקל דונחיו, מתנגד נחרצות להסרת המגבלה של הצבעה פה אחד בכל הקשור למיסוי באיחוד האירופי והוא יודע היטב מדוע כדאי לו להמשיך ולהתנגד לכך…

בהצהרה לועדת הכלכלה והרפורמות בפרלמנט האירי ציין דונחיו, כי זו הצעת חוק רגישה עבור רבות ממדינות האיחוד. שינוי אופן ההצעה בנושאי מס חשובים יפגע באחדות המדינות החברות.

ההצעה לעבור להצבעה ברוב קולות הועלתה בינואר האחרון ע"י הועדה האירופאית אשר ביקשה להטמיע הצבעה זו בכמה שלבים:

  • השלב הראשון יהיה מעבר חברות האיחוד להצבעת רב בתחומים הקשורים לקבלת החלטות בנוגע לשיפור שיתופי הפעולה והסיוע ההדדי במאבק בהונאת מס והתחמקות מתשלומי מס ( BEPS).
  • השלב השני יהיה מעבר להצבעה ברוב קולות בנושאים בהם המיסוי נועד לתמוך במטרות מדיניות אחרות.
  • השלב השלישי – יישום הצבעת הרב בתחומים בהם כבר יש חוקים אירופאים תואמים.
  • שלב רביעי – יישום הצבעה ברב קולות ביוזמות מס של הועדה ובנחיצות ליצירת מיסוי הוגן ותחרותי באירופה.

הצעה זו הינה עוד חלק בלחץ שמנסה להפעיל האיחוד האירופי על מערכת המיסוי והאוצר של אירלנד הממשיכה לגבות מס חברות נמוך משמעותית מרוב מדינות האיחוד האירופי.

דונחיו טוען כי למרות הדרישה הקיימת להצבעה פה אחד בנושאי מס, עד היום הושגו עדכונים ושינויים משמעותיים רבים בשנים האחרונות, והדרישה להסכמה פה אחד לא מנעה את הסכמתן של כל המדינות החברות על 21 יוזמות מס שונות. בין יוזמות אלה נכללות הנחיות חשובות על מע"מ, שיתוף פעולה מנהלי בין מדינות, הימנעות ממס וכן, הרשימה השחורה של האיחוד האירופאי של תחומי שיפוט אשר לא עומדים בדרישות המס של האיחוד.

בהתחשב בהיקף גדול של הסכמים חשובים אליהם הגיעו חברות האיחוד האירופי על בעיות מס, ממשלת אירלנד  לא רואה את הצורך, או היתרונות של ההצעה לשנות את הדרישה להעברת החלטות ברוב קולות.

יש לציין כי אירלנד חוששת ממצב בו יאלצו אותה לשנות את חוקי המס בארצה ובכך להפר הבטחות רבות שניתנו במשך עשרות שנים לבעלי חברות זרות אשר העבירו את הפעילות שלהם לאירלנד.