שר האוצר של אירלנד הודיע כי ממשלתו תפעל להפחתת מס החברות בחצי (שגם כך הוא הנמוך ביותר מבין מדינות האיחוד האירופי) מ12.5% ל6.25% בלבד!! זוהי מהפכה של ממש מבחינת רמות המיסוי המקובלות באירופה אך כפי שהדבר נראה, לא כל החברות יוכלו ליהנות מ- 6.25% מס , אלא רק חברות זרות או מקומיות שיוכיחו כי הם עוסקות בפיתוח חדשנות ויעסיקו עובדים ברמה גבוהה באירלנד.

במסגרת המדיניות החדשה, שזכתה לכינוי "תיבת פיתוח הידע" ('knowledge development box' (KDB , חברות באירלנד שיבקשו ליהנות מהמיסוי המופחת יצטרכו להוכיח כי הרווחים שלהן נובעים וקשורים לזכויות יוצרים או פטנטים או תוכנה כלשהי שהמו"פ שלהם התבצע באירלנד.

מטרת התוכנית הינה לעודד עסקים מקומיים ובינלאומיים להעביר את פעילות הפיתוח והמחקר לאירלנד ובכך להגביר תעסוקת עובדים מיומנים בעלי ניסיון וידע ולשפר את החדשנות במדינה. שר האוצר של אירלנד, מייקל נונן, אמר בנאומו בפרלמנט כי "טיפוח חדשנות באירלנד יהיה קריטי למודל הכלכלי החדש שלנו. תוכנית ה-KDB  הינה נדבך נוסף ברמת התחרותיות שאירלנד מחויבת אליה הכוללת: מיסוי כללי קבוע של 12.5%, הטבות לחברות מו"פ והטבות לבעלי נכסים". הוא המשיך והוסיף כי: "אנו עושים כל שביכולתנו ע"מ לייצר מקומות עבודה חדשים וכל פעילות המיסוי שלנו מתרכזת בהבאת השקעות חדשות למדינה."

ממשלת אירלנד זכתה לביקורת רבה מצד מדינות אחרות באיחוד האירופי שטענו כי היא מחזרת אחר חברות בינלאומיות וכי יוצרת אי שוויוניות בין מדינות הגוש האירופי שחלקן מציעות לעסקים וחברות מיסוי גבוה באופן משמעותי. פקידי אוצר בכירים באיחוד האירופי מתכננים כבר מספר שנים ליישר קו מבחינת מס חברות ולייצר אחוז קבוע של מס חברות בכל מדינות אירופה. אך ממשלת אירלנד נלחמת ברעיונות אלו כבר כמה שנים ועושה כל שביכולתה כדי לשמר את משטר המס שלה.

יחד עם זאת, ממשלת אירלנד מקשיבה לטענות ואינה מעוניינת להיתפס כמקלט מס אירופאי, לכן אישרה הממשלה מספר תקנות בחוק שמקשות על הלבנת הון והעלמת מיסים. אירלנד הקשיחה את עמדותיה בנושא רישום דוחות ודורשת כעת דוחות על תשלומים ותקבולים נפרדים מכל מדינה בה פועלת החברה. בשנה האחרונה אירלנד אף חיסלה את האפשרות לביצוע תכנון מס מסוג "אירי-כפול" שהיה למעשה סוג של חור בתוכנית הראשית שנוצל לרעה ויצר חיסכון גדול בתשלומי המס של חברות.

לפרטים נוספים על הקמת חברה באירלנד – פנו אלינו.