דגל מאורציוס
חברה במאוריציוס

מאוריציוס היא מדינת אי באוקיאנוס ההודי ממוקמת בסמוך למדסקר בין אפריקה להודו. המדינה משמשת כמרכז פיננסי מוביל לעסקים רבים באפריקה ולחברות בינלאומיות המבצעות פעילות עסקית מול מדינות באפריקה.

חוק החברות במאורציוס מתבסס כיום על חוק החברות בניו-זילנד לאחר שעודכן ב-2001, ובדומה לחוק החברות הישראלי, חברה במאוריציוס נושאת בכל הזכויות והחובות של אזרח רגיל ולאזרח זר יש אפשרות להקים 2 סוגים של חברות במאוריציוס:

  • חברת Global Business Company 1 או בקיצור: GBC1 שהיא חברה מקומית המתנהלת ומנוהלת מתוך גבולות מאוריציוס וזכאית ליהנות מרשת האמנות למניעת כפל מס של המדינה, ותחת היתרים מסויימים, גם לפעול בתחום הבנקאות, הביטוח ואף לגייס הון מהציבור.
  • חברת GBC2חברת אופשור "קלאסית" שאינה תושבת המדינה לצורכי מס ואינה רשאית לסחור ולפעול בתוך גבולות המדינה.

חברת אופשור מסוג GBC2 פטורה מתשלום מס הכנסה ואינה צריכה לנכות מס במקור. היתרונות הנוספים של חברה מסוג זה הם: אין הגבלה על כמות המניות המונפקות, לא נדרש הפקת דו"ח שנתי, אין פיקוח על ביצוע העברות מטבע חוץ וניתן לרשום חברה לזמן מוגבל. מצד שני, ישנה חובה לרישום סוכן מקומי (דרך קומפני אקספרס ניתן לעשות זאת) לחברה מותר מינימום של בעל מניות אחד ודירקטור אחד וניתן להשתמש גם בנאמנים חיצוניים.

קצת רקע כללי:

מאוריציוס – מדינת איים באוקיינוס ההודי בצד האפריקאי של האוקיינוס הממוקמת כ-900 ק"מ מזרחית למדגסקר. האי הגדול ומרכז החיים במדינה, נקרא מאוריציוס ע"ש הנסיך ההולנדי במאה ה-16 לספירה. למרות שההולנדים היו הראשונים ליישב את האי, הם נטשו אותו לאחר כמה עשרות שנים והאי אוכלס מחדש ע"י צרפת, אז גם הובאו עבדים מאפריקה השכנה כדי לעבד את האדמות. בהסכמים של המלחמות הנפוליאוניות ב-1810 הועבר האי לידי בריטניה וזו החלה בהבאת אלפי הודים לעבודות השדה השונות.

כך נוצר למעשה מארג חברתי חדש המשלב בין אפריקאים, הודים ולבנים מאירופה שיצרו במהלך השנים סיכסוכים לא מעטים עד שנת -1968 , אז קיבלה מאוריציוס עצמאות מנהלתית וכלכלית ונרשמה כמדינה עצמאית.

לצפייה במפת מאוריציוס

כלכלה במאורציוס:

במשך העשורים האחרונים, עיקר הכנסותיה של מאוריציוס הגיעו מחקלאות (בעיקר משדות הסוכר) ומתיירות. אך ב-2 העשורים האחרונים, התפתחה באי גם תעשיית אופשור ושירותים פיננסים לחברות זרות ואנשי עסקים. מאוריציוס למדה ממרכזים פיננסים קטנים אחרים כגון איי קיימן ואיי התעלה (ג'רזי, האי מאן, וגרנזי) וראתה כי טוב. היציבות הפוליטית באי ושיטת הממשל הדמוקרטית המתנהלת באי, מאפשרת ביטחון כלכלי ומושכת למאוריציוס אנשי עסקים ומוסדות פיננסים גדולים (כמו בנקים זרים) למצוא באי מקום מבטחים לכספם ולהקמת חברת האופשור שלהם. נכון להיום, מאוריציוס היא המדינה עם ההכנסה הגבוהה ביותר לנפש בכל יבשת אפריקה.

ישנם מגבלות נוספות על הקמת חברה במאוריציוס ומספר דגשים חשובים שחלקם משתנים תדיר. ע"מ לקבל את המידע המלא על הקמת חברה במאוריציוס, פנו למומחים שלנו .