הקמת חברה באיי הבתולה הבריטיים (BVI) רקע:

איי הבתולה (BVI) ממוקמים באיי הודו המערביים באיים הקריביים המזרחיים. איים אלו הינם קבוצה של איים קטנים ואיי אלמוגים (סה"כ כ-100 איים) בצד הצפוני של הארכיפלג באנטילים ממזרח לפורטו ריקו.BVI דגל

איי הבתולה נמצאים צפונית-מערבית לאיי הבתולה האמריקאיים ומופרדים מהם בתעלה שרוחבה 5 ק"מ. שטח איי הבתולה הינו 153.4 ק"מ רבועים והאוכלוסייה מונה כ- 13,000 תושבים. למעט אנגדה, שהינו אי אלמוגים שטוח, רוב האיים הינם הרריים.

האי הגדול והמאוכלס ביותר הינו טורולה ומקושר בעזרת גשר לאי השור. עיר הבירה רוד טאון, ממוקמת בחלק הדרומי של האיים ליד תעלת סיר פרנסיס דרייאק. אוכלוסיית הבירה מונה כ- 3,400 איש.

השפה הרשמית הינה אנגלית.

לצפייה במפת איי הבתולה הבריטיים

היסטוריה, חוק ופוליטיקה בBVI

איי הבתולה התגלו על ידי קולומבוס בשנת 1493. החל מהמאה ה-16 ועד אמצע המאה ה-17 האיים שימשו כמקום מעגן ליורדי ים הולנדים ואנגלים. בשנת 1672, טורולה הוכרזה כבריטית. באותו זמן, דנמרק הצהירה על בעלותה על סנט תומס וסנט ג'ון, ובשנת 1773 רכשה את סנט קרוקיס מצרפת. ארה"ב רכשה את האיים ההולנדים בשנת 1917. הקשרים בין איי הבתולה וארה"ב הינם טובים.

איי הבתולה הינם קולוניה בריטית בעלת שלטון עצמי. המערכת הממשלתית הפועלת באיי הבתולה מבוססת על החוקה משנת 1967. המושל מתמנה על ידי המלך ואחראי על הביטחון, בטחון הפנים, יחסי החוץ, העניינים האזרחיים, המנהלה הקשורה לבתי המשפט וכספים. המושל בדרך כלל פועל על פי עצות הועדה המנהלת. הועדה המנהלת מורכבת מהמושל שמשמש כיושב ראש, יועץ משפטי, מזכיר הכספים ויושב ראש השרים, הממונה על ידי המושל בכדי לפקח על הועדה המחוקקת, השר הנבחר ושני שרים נוספים הממונים על ידי המושל על פי עצת יושב הראש. הבחירות מתקיימות כל חמש שנים. הממשלה הינה יציבה ומתעתדת להמשיך להיות כך.

החוק הקיים הינו החוק הכללי, המבוסס על החוק הכללי האנגלי עם התאמות מקומיות.

כלכלה ותשתית באיי הבתולה

הכלכלה, אחת מהמשגשגות באזור הקריביים, תלויה מאוד בתיירות, המספקת כ- 21% מההכנסה הלאומית.

אחד מהאטרקציות התיירותיות ביותר הינם החופים היפים של האיים והפעילות החקלאית, שמתבססת בעיקר על דייג ופירות טרופיים תורמת אף היא בצורה משמעותית להכנסות האי. כמות היבולים באי הינה מוגבלת עכב המחסור באדמות ואינה מסוגלת לענות על הצרכים המקומיים. למרות זאת, קני סוכר, פרי הדר ופירות טרופיים אחרים גדלים באי.

הקשר האווירי בין BVI לארה"ב הוא קשר יום יומי וספינות שייט מבקרות באי על בסיס שבועי, וכן גם ספינות תובלה. תשתיות התקשורת באי מעולות ומשלוחים של חברות שילוח בינלואמיות מגיעים לאיים באופן תדיר.

הממשלה שידרגה את נושא רישום החברות על ידי התקנת טכנולוגיה חדישה ובשנים האחרונות BVI הפכה לאזור פופולרי ביותר להקמת חברות אופשור כתוצאה משיווק אינטנסיבי, בעיקר על ידי עורכי דין שהיגרו מפנמה ופתחו משרדים ב- BVI.

המטבע הרשמי ב- BVI הינו הדולר האמריקאי, ואין פיקוח על שער החליפין.

הקמת חברה באיי הבתולה

בשנת 1985, הממשלה הציעה אזור מקלט מס לחברות המעונינות להתאגד באיי הבתולה. חוק החברות הקיים
הינו חוק החברות 1985, חוק החברות הבינלאומי 1984(המתוקן) וחוק הבנקים והנאמנויות 1990. סוג החברה הזרה שבה משתמשים רוב האזרחים הזרים לצורך מסחר בינלאומי והשקעות הינו חברה עסקית בינלאומית (IBC).

לחברה ב-BVI ישנם אותם סמכויות כמו לאדם פרטי וניתן להשתמש בחברות מדף (בחברתינו יש מספר חברות מדף באיי הבתולה) שפת החוק ומסמכי החברות חייבים להיות באנגלית.

תהליך הקמת חברה ב-BVI מצריך הצגת תזכיר, תקנון ותעודת ההתאגדות של החברה הזרה על ידי הנציג המקומי המאשר את ההתאמה להוראות ודרישות החוק. כחלק מהוראות החוק המקומי, לחברה הזרה חייבת להיות כתובת מקומית ב- BVI וכמו כן, החברה חייבת למנות נציג מקומי תושב BVI. אין הוראות מקומיות ספציפיות לגבי הסודיות הנדרשת, אך החוק האנגלי המיושם ב-BVI דורש שאנשי מקצוע ישמרו על עניני לקוחותיהם בסודיות.

חברות ב-BVI כפופות למגבלות המסחריות והעסקיות הבאות:

  • חברות ב-BVI אינן יכולות לסחור בתוך המדינה או להחזיק בנדל"ן שם.
  • חברה בBVI אינה יכולה לעסוק בבנקאות, ביטוח, ביטחון, ביטוח משנה, ניהול כספים, קרנות השקעה, נאמנות, ייעוץ השקעות או כל פעילות אחרת היכולה להעיד על קשר עם בנקאות או ביטוח.
  • חברה ב-BVI אינה יכולה להציע את מניותיה לציבור.

שמות החברות באיי הבתולה כפופים לדרישות ולמגבלות הבאות:

  • שם החברה הזרה ב-BVI אינו יכול להיות שם זהה או דומה לשם של חברה קיימת.
  • חברה זרה אינה יכולה להשתמש בשם המצביע על חסות של בית המלוכה או של הממשלה של איי הבתולה.
  • שם חברה יכול להיות בכל שפה, למרות שהמסמכים חייבים להיות באנגלית וכן גם חייב להיות תרגום לאנגלית של שם החברה.
  • אישור או רשיון נדרש במידה ושם החברה מכיל את המילים הבאות: בנק, איגוד מקרקעין, חכירה, קואופרטיב, חסכון, הלוואות, ביטוח, ביטחון, ביטוח משנה, ניהול כספים, קרנות השקעה,נאמן, קרן נאמנות, לשכת המסחר,אוניברסיטה, מוניציפלי או כל תרגום של מונחים אלו.
  • לימיטד, קורפוריישין, אינקורפוראייטד, סושיאייט אנוניים, סושיאייט אנומינה או אברניאטיונס הינם סופיות לשם החברה המצביעים על האחריות המוגבלת שלה.

לחברה באיי הבתולה חייב להיות מינימום דירקטור אחד, היכול להיות אזרח פרטי או חברה. דירקטור זה יכול להיות בעל כל לאום (ישראלים כמובן) ואין חובה למנות דירקטור מקומי תושב BVI (בניגוד למדינות אחרות בהם יש דרישה שכזו) ופרטי הדירקטורים אינם מופיעים ברשומות הציבוריות. ישנה חובה למנות מזכיר לחברה. המזכיר יכול להיות אדם פרטי או חברה. מזכיר החברה יכול להיות בעל כל לאום ואינו חייב להיות תושב BVI. מספר בעלי המניות המינימלי של החברה הינו אחד. לא מופיעים פרטים של בעלי המניות ברשומות הציבוריות אך פרטים אלו חייבים להישמר ברשומותיו של הנציג המקומי.

ההון הרשום המקובל של חברה הינו 50,000$ אמריקאי. מעל סכום זה, העלות השנתית לאחזקת החברה עולה.

מיסים ועלויות לחברה באיי הבתולה

חברות באיי הבתולה אינן משלמות מס חברות או כל מס אחר על הרווחים ועל ההכנסות. ולמרות שלאיי הבתולה ישנן אמנות למניעת כפל מס ואמנות להחלפת מידע בנושאי מיסוי עם יפן ושוויץ ומדינות נוספות, תועלתן מוגבלת והם אינן חלות על חברות זרות.

למרות שלא קיימת חובה חוקית לחברה להגשת דוחות כספיים, החברה נדרשת להחזיק רשומות חשבונאיות המעידות על מצבה הכספי.

לפרטים נוספים על הקמת חברה באיי הבתולה הבריטיים אנא צרו קשר עם מחלקת המכירות של קומפני אקספרס