אזור גיאוגרפי, אוכלוסייה, שפה

דגל לבואן
דגל לבואן

השטח הפדראלי של לבואן הוא חלק ממלזיה ומשתרע על שבעה איים קטנים, כש"פולוע לבואן" הוא הגדול ביותר. לבואן ממוקמת דרומית מערבית לחופי בורנאו, לא רחוק מברוניי. לבואן מרוחקת כ-10 ק"מ ממלזיה המזרחית והיא בעלת אקלים האופייני לקו המשווה. הטמפרטורות במהלך היום הינן 30°C בממוצע כאשר ישנן שתי עונות מונסונים הנמשכות מאפריל עד יוני, ומספטמבר עד דצמבר. האי לבואן משתרע על שטח של כ- 92 קמ"ר ואוכלוסיית האי מונה כ-80,000 תושבים. השפה הרשמית היא "בהסה מלזית" אך גם אנגלית היא שפה מדוברת ונפוצה וניתן לשלוח את כלל המסמכים בשפה האנגלית.

לצפייה במפת לבואן

סקירה היסטורית, מבנה חוקתי ופוליטי

משום שלבואן היא חלק ממלזיה, הרשויות שלה כפופות למשרד ראש הממשלה המלזי שהיא חברה בקהילייה הבריטית. סוג הממשל הוא מונרכיה חוקתית עם מלך בראש המדינה. מלזיה מרובת גזעים, אמונות ועדות ומורכבת מ-13 מדינות ושתי טריטוריות פדראליות כשחלק מאותן מדינות היו באופן רשמי תחת הכתר הבריטי, והשיג את עצמאותן ב-31 לאוגוסט 1957. ב-16 לספטמבר 1963 מלזיה נכללה באיחוד סאבה, סארווק וסינגפור (סינגפור נפרדה ממלזיה ב-1965). לבואן יציבה מבחינה פוליטית.

המבנה החוקתי של מלזיה מבוסס על מערכת החוק האנגלי, ובלבואן, חוקקו חוקים מיוחדים ע"מ להתאים לתעשיית האופשור באי. בית המשפט העליון הוא המכריע בעניינים הרי גורל או בערעורים משפטיים כאשר כלל המשפטים והויכוחים מושמעים בפומבי ואין אפשרות לבצע "דיון בדלתיים סגורות".

כלכלה ותשתית בלבואן

ללבואן מבנה כלכלי חזק בעיקר בשל היותה ממוקמת במרכז קשרי משלוחים ימיים ואוויריים של אסיה. לבואן ממוקמת במרחק שווה מערים מרכזיות של מזרח אסיה: בנקוק, הונג-קונג, ג'קרטה, קואלה למפור, מנילה וסינגפור, כאשר ישנם עשרות טיסות יומיות מלבואן לקואלה למפור, עיר הבירה המלזית; זמן הטיסה הוא שעתיים וחצי, ובנוסף, ישנן כמה טיסות יומיות לנמלים בינלאומיים בקוטה קינבלו, בירת סאבה. לבואן יכולה להיות נגישה דרך טיסה קצרה מהנמל הבינלאומי של ברוניי. נמל תעופה החדש של לבואן שודרג בשנת 1998.

למעלה מ- 50 בנקים מהגדולים בעולם יש סניפים בלבואן שכולם משתמשים במטבע המקומי -הרינגיט המלזי , אך חברות זרות המוקמות בלבואן נדרשות לנהל את חברותיהן בעיקר ע"י מטבע זר. ללבואן גישה ליברלית מאוד ביחס לבקרה על שער החליפין עבור פעילות של חברות זרות.

הקמת חברה זרה בלבואן

ב-6 לנובמבר 1989, ממשלת מלזיה הכריזה על לבואן כעל מרכז פיננסי בינלאומי. חוק רישום חברות זרות התקבל ב-1 לאוקטובר 1990 וישנו גם חוק חברות הנאמנות מ-1990 וחוק בנקאות החוץ מ-1990 וכו'. לכן נקבע גוף אחד שאחראי על יישום והפעלת חוקים אלו. לחברה הרשומה בלבואן יש אותן זכויות של אדם פרטי.

סוג החברה המשמשת לסחר בינלאומי והשקעה היא חברת חוץ.

הליך הקמת החברה בלבואן כרוך בהגשה של תזכיר ותקנון החברה, החלטה לגבי מינוי דירקטור, הצהרות לגבי עמידה בתנאים ותשלום האגרות לרשם החברות. לא ניתן להשתמש בחברות מדף, וחברות זרות חייבות למנות נציג מקומי ומזכיר מקומי ולהחזיק ברשומות חשבונאיות בלבואן.

ההגבלות הבאות תקפות לפעילות של חברות זרות:

 • חברה זרה יכולה לנהל עסקים דרך, מתוך ובתוך לבואן.

חברת זרה לא רשאית לנהל עסקים עם מלזיה, למעט המקרים שבהם התקבל היתר מיוחד בחוק.

 • חברות זרות לא רשאיות לעסוק בפעילות בנקאית, ביטוח או פעולות דומות אלא אם כן הדבר אושר להם בהתאם לחוק המקומי.
 • חברת חוץ אינה רשאית לנהל עסקים במטבע מלזי, למעט תשלום הוצאות אדמיניסטרטיביות וסטוטוריות;
 • חברת חוץ אינה רשאית לעסוק בעסקי העברות ימיות או פעולות גז במלזיה;
 • חברת חוץ אינה רשאית לפעול כחברת נאמנות.

שם החברה הזרה מוגבל לתנאים הבאים:

 • שם של חברת זרה יכול להיות בכל שפה זרה אך צריך להיכתב באותיות לטיניות.
 • כל שם הדומה לשם של חברה קיימת או שרשומה בלבואן, לא מקובל.
 • שם שלדעת פקיד רישום, מרמז על פטרונות מלכותי או ממשלתית, לא מקובל.
 • שם הנחשב לא נאות עבור פקיד רישום, יידחה.
 • שם המכיל את המילים הבאות, דורש היתר או רשיון מיוחד: בנק, איגוד מקרקעין, ביטוח, בטחון, ביטוח משנה, ניהול כספים, השקעות כספים, נאמנות, נאמנים, איגוד המסחר, אוניברסיטה, עיר או התרגום שלהם.
 • שם של חברה חייב להסתיים באחת מהסיומות הבאות, המעידה על אחריות מוגבלת: Corporation, Incorporated, Limited, Society Anonyme, Sociedad Anonima או התרגום שלהם. אם משתמשים במילה המלזית "Berhad", אז האות "L" צריכה להופיע לפני בכדי להצביע על כך שהחברה הוקמה בלבואן.

המספר המינימלי של הדירקטורים בחברה זרה בלבואן הוא אחד וניתן לרשום גם חברות כדירקטורים בחברה. הדירקטורים יכולים להיות מכל לאום ואינם חייבים להיות תושבי לבואן או מלזיה אך החברה מחוייבת לרשום "מזכיר חברה" שהוא תושב המקום, והוא חייב להיות מנהל של חברת נאמנות מקומית. המספר המינימלי של בעלי מניות הינו אחד ופרטי בעלי המניות אינם נגישים לחשיפה ציבורית. תושב מלזיה, אינו יכול להחזיק מניות בחברות חוץ למעט חברות נאמנות, חברות מקומיות או חברות זרות שקיבלו רשיון מיוחד לכך.

ההון הרשום הסטנדרטי הוא 10000 $SU המחולק ל-10000 מניות בנות 1 $SU. ההון המונפק המינימלי הוא מניה אחת, היכולה להיות משולמת במלואה או בחלקה. סוגי המניות הבאים מותרים לשימוש: מניות רשומות בעלות ערך נקוב, מניות בכורה, מניות הניתנות לפדיון ומניות ללא זכות הצבעה. מניות למוכ"ז אינן מותרות.

מיסוי ועלויות שנתיות של חברה זרה

בלבואן ישנו נמל שבו לא מוטלים מיסי מכירה, מע"מ, או מכסים על ייצוא וייבוא. חברות חוץ שאינן מתעסקות במסחר ,אינן משלמות מס. חברה לבואנית יכולה להיות כפופה לחוקי המס במלזיה ועל ידי כך ליהנות מאמנות המס. חברת חוץ יכולה לבחור לשאת בתשלום 3% מס על רווחיה או לשלם סכום קבוע של 20000RM לשנה, מהלך שיוביל לכך שחברה לא תהיה חייבת בהגשת דוחות כספיים מבוקרים.

לבואן, בהיותה אזור של מלזיה, חתומה על יותר מ-40 אמנות כפל מס. מדינות אלה הן: אלבניה, אוסטרליה, אוסטריה, בנגלדש, בלגיה, קנדה, סין, צ'כיה, דנמרק, פינלנד, צרפת, גרמניה, הונגריה, הודו, אינדונזיה, איטליה, יפן, קוריאה, מלטה, מאוריציוס, מונגוליה, הולנד, ניו זילנד, נורווגיה, פקיסטן, פפואה ניו גינאה, פיליפינים, פולין, רומניה, ערב הסעודית, רוסיה, סינגפור, סרי לנקה, סודן, שוודיה, שוויץ, תאילנד, תורכיה, אנגליה, וויאטנם, יוגוסלביה וזימבבואה.

אגרת רשם החברות היא 2600MR. דוח מס חייב להיות מוגש בתאריך שאינו מאוחר מ-30 יום לפני תום המועד השנתי של ההקמה. אם חברת חוץ מתכוונת לנצל יתרון של 3% על הרווח השנתי המבוקר, אז הדוחות חייבים להיות מבוקרים ומוגשים על ידי מבקר מוסמך.

המעוניינים בפרטים נוספים על הקמת חברה בלבואן או בכל מדינה אחרת, מוזמנים ליצור קשר עם משרדינו ברמת גן