גיאוגרפיה ורקע כללי על בליז

בליז (עד שנת 1973 הונדורס הבריטית) היא ארץ ציורית וקטנה המתאפיינת באקלים קאריבי ונוח ומלאה בשוניות אלמוגים מהיפים בעולם, ג'ונגלים ירוקי עד, נהרות ענק, הרים ועשרות איים קטנים השייכים למדינה. המדינה ממוקמת במרכז אמריקה בצידו הדרום מזרחי של חצי האי יוקטן וחופי המדינה נושקים למימי הים הקריבי. שטח המדינה משתרע על פני שטח של 23,000 ק"מ רבוע, והיא גובלת במקסיקו בצפון וגואטמלה בדרום ובמערב. בירת המדינה היא בלמופן, אך המרכז המסחרי הינו בליז סיטי הממוקמת במורדות המזרחיים בסמוך לשדה התעופה בינלאומי גדול.דגל בליז

אוכלוסיית בליז מונה כ- 340,000 תושבים, שמתוכם כ-70,000 תושבים גרים בבליז סיטי. חלק נכבד מהאוכלוסייה מתאפיין בשונות אתנית וכולל בין היתר צאצאים לבני המאיה, צאצאי אצטקים והמון אזרחים יוצאי אפריקה שהועברו בתקופת העבדות (בדומה לג'מאייקה) מרבית האוכלוסייה הינה עירונית והשפה הרשמית והמדוברת ביותר הינה אנגלית.

לצפייה במפת בליז

סקירה היסטורית, מבנה חוקתי ופוליטי בבליז

בליז הפכה לקולוניה בריטית בשנת 1862 והשיגה עצמאות מלאה בשנת 1981. החל משנה זו בליז נהנית מממשלה יציבה ודמוקרטית, ומנוהלת על ידי הקבינט, תחת הנהגתו של ראש הממשלה. הקבינט מורכב מראש הממשלה ושרים שנבחרו על ידו מתוך בית הנבחרים ומ- 28 חברי הסנאט. כמו כן, בליז הינה חברה מן המניין באו"ם. ישנן 2 מפלגות פוליטיות עיקריות, אשר מעודדות את פיתוח הכלכלה ואת ההשקעות מחו"ל.

החוק הבסיסי מבוסס על החוק האנגלי.

כלכלה ותשתיות בבליז

מיקומה של בליז על החוף הקאריבי, והבעלות על עשרות איים אקזוטיים, מובילה את המדינה להסתמך על הכנסות מתיירות. בעונות מסויימות, המוני תיירים אמריקאים וקנדים, ממלאים כל חדר מלון באיים התיירותיים ומנצלים כל סיור וטיול שמציעים סוכני התיירות ואתרי הנופש והקייט. בבליז ניתן לערוך סיורים בשמורות טבע נדירות, (כולל שמורת טבע היחידה בעולם ליגוארים) ולבקר באזורים ארכיאולוגיים השייכים לבני דת המאיה. כמו כן, עשרות ספינות ואוניות קטנות מוציאות מאות מבקרים לסיורי צלילה ושחייה עם דולפינים וכרישים, שוניות האלמוגים המקיפים את האיים, הם ביתי גידול של מינים מופלאים מעולם התת מימי. ענפי הייצוא העיקריים של בליז, הינם ייצוא חקלאי (סוכר, בננות, מיצי פירות, דגים ומוצרי עץ), וכמובן תעשיית חברות אופשור המושכות עשרות חברות כל שנה.

תעשיית ה- Offshore והחברות הזרות המוקמות בבליז משמשת לגידול ההכנסה הלאומית ותופסת תאוצה גדולה בשנים האחרונות. המטבע המקומי הוא הדולר הבליזי BZ$ והתל"ג עומד על 8750$ לנפש (2012).

הקמת חברה בבליז

תעשיית החברות הזרות בבליז משגשגת כבר שנים רבות. הדרישה למיסוי חברות שעומדת על 0% מס, מושכת מאות חברות מכל העולם להתאגד תחת החוק הבליזאי. סוג החברה המוקמת לצורך מסחר והשקעות בינלאומיות הינה חברה עסקית בינלאומית (IBC).

חברה זרה בבליז חשופה למגבלות המסחריות הבאות:

 • לחברה זרה בבליז אסור לסחור או להחזיק בנדל"ן בתוך בליז.
 • לחברה זרה בבליז זה אסור לעסוק בפעילויות כבנקאות, ביטוח, ביטחון וביטוח משנה.

תהליך הקמת חברה בבליז הינו כדלקמן: הנציג המקומי דואג להעברת תזכיר ותקנון החברה לרשם, וזאת במקביל לתשלום אגרת הרשם. בבליז חייבת להיות לחברה משרד רשום וזאת בכתובת הנציג המקומי של החברה (ניתן לקבל כתובת כזו דרך המשרדים של קומפני אקספרס). בנוסף, בבליז ישנה אפשרות לרכוש חברות מדף.

לבחירת שם לחברה הזרה יש כמה מגבלות:

 • שם החברה הזרה אינו יכול להיות שם שכבר נעשה בו שימוש או שם היכול לגרום לבלבול.
 • חברה זרה אינה יכולה להשתמש בשם שעל פי טענת הרשם אינו נאות, מתועב או תוקפני.
 • מילים כגון מלכותי או קיסרי או תמיכה בממשלה הבליזית אינו מותר.
 • אישור או רשיון נדרש במידה ושם החברה מכיל את המילים הבאות: בנק, איגוד מקרקעין, חסכון, הלוואות, ביטוח, ביטחון, ביטוח משנה, ניהול כספים, קרנות השקעה, נאמנות, קרן נאמנות, לשכת המסחר, אוניברסיטה, רשות מקומית, או כל שם היכול להעיד על קשר עם בנקאות או ביטוח.
 • בע"מ, קורפוראיישן, אינקורפוראיישן, אנונים סושייטט וכו' אלה הסופיות האפשריות של שמות החברות.

ע"מ להקים חברה זרה בבליז, יש לרשום לפחות דירקטור אחד (שיכול להיות חברה אחרת) והדירקטורים יכולים להיות בעלי כל אזרחות. אין צורך חוקי למנות מזכיר לחברה הזרה, אך בדרך כלל מזכיר אחד ממונה. מספר בעלי המניות המינימלי של החברה הינו אחד ולא קיים תיעוד במסמכים הרשמיים של הממשלה לגבי שם בעל המניות והדירקטור בחברה, אך שמות בעלי המניות והדירקטור צריכים להישמר אצל הנציג המקומי של החברה הזרה. .

מיסוי ועלויות בבליז

כאמור המיסוי עבור חברות אופשור (חברות זרות) בבליז הוא אפסי 0% מס חברות וזאת למרות ששיעור המס של אזרחי בליז וחברות מקומיות הינו גבוה.

בליז חתמה על אמנות למניעת כפל מס עם: אנגליה, שוודיה, דנמרק ומדינות הקאריביים. בנוסף, ע"מ לעמוד בתנאים של ארגון ה OECD, בליז חתמה על הסכמים להחלפת מידע בנושאי מיסוי עם: אירלנד, מקסיקו, פולין, אנגליה, דנמרק, איי פארו, איסלנד, נורווגיה, פינלנד, צרפת, הולנד,אוסטרליה ופורטוגל.

אגרת הרשם תלויה בהון הרשום של החברה כדלהלן:

 • חברות עם הון רשום עד 50,000$ תשלמנה אגרה שנתית של 100$.
 • חברות עם הון רשום של 50,001$ ומעלה תשלמנה אגרה שנתית של 1,000$.
 • חברות שחלק או כל מניותיהן הינן ללא ערך נקוב תשלמנה אגרה שנתית של 250$.
 • קנס של עד 50% מהאגרה המקורית תשולם באם החברה לא משלמת את אגרת הרשם בזמן.

אין צורך להגיש דוחות כספיים, דוח מס או דוחות מבוקרים לרשויות, אך על החברה לשמור על רשומות כספיות וחשבונאיות בספרי החברה.

לפרטים נוספים על הקמת חברה בבליז, אנא צרו קשר עם אחד הנציגים שלנו.