אזור גיאוגרפי, אוכלוסייה, שפה

דגל איי קוק
דגל איי קוק

איי קוק הינם קבוצה של 15 איים הממוקמים בפסיפיק המרכזי, בפולינזיה, בין טהיטי במזרח וסמואה וטוגה במערב. השטח הכולל של האיים הינו 241 ק"מ רבוע. האי המרכזי של רארוטונגה ממוקם 3,000 ק"מ צפונית – מזרחית לאוקלנד, ניו- זילנד. עיריית אוורה ברארוטונגה הינה המרכז הניהולי והמסחרי של איי קוק. האקלים באיים הינו טרופי ולח ומתחוללים באיים סופות הוריקן לעתים תכופות. סה"כ האוכלוסייה באיים מונה כ- 19,000 תושבים. האוכלוסייה האופיינית למקום הינה פולינזית , אך השפה האנגלית שגורה בפי רוב התושבים. השפה הרשמית הינה אנגלית. השפה המאורית מדוברת בצורה שכיחה.

לצפייה במפת איי קוק

סקירה היסטורית, מבנה חוקתי ופוליטי

האיים התגלו על ידי קפטן קוק בשנים 1774- 1773 ונקראו על שמו. בריטניה קיבלה חסות על האיים בשנת 1888. בשנת 1901 הועברה הבעלות על האיים לניו-זילנד. לאיי קוק ממשלה עצמית וזאת החל משנת 1965 וזאת תחת לחוקה המקומית, 1964. התושבים באיי קוק שומרים על האזרחות הניו-זילנדית שלהם, וניו-זילנד נשארה אחראית על יחסי החוץ והבטחון. הממשלה אישרה את המשך התמיכה והעידוד בפיתוח רארוטונגה כמרכז כספי.

הממשלה של האיים נבחרת בצורה מקומית והפרלמנט מבוסס על 24 חברים. למרות זאת, הסמכות המנהלת שמורה להוד מעלתה, מלכת אנגליה, תחת תפקידה כראש הקהילה. נציג המלכה ממונה על פי עצת ממשלת איי קוק. סמכות ההוצאה לפועל של החוקים נתונה בידי הקבינט המייפה את כוחם של ראש הממשלה ותשעה שרים נוספים הממונים על ידי ראש הממשלה. ישנן 2 מפלגות פוליטיות עיקריות, התנועה הדמוקרטית ומפלגת איי קוק החולקות את המושבים בפרלמנט: שתי המפלגות תומכות במעמד איי קוק כמרכז אוף שור כספי.

מעמדם הבינלאומי של איי קוק גדל והם הינם חברים בפורום הדרום פסיפי, הבנק לפיתוח אסיה והועדה הכלכלית לענייני אסיה והפסיפיק.

מערכת החוק באיים הינו החוק הכללי המבוסס על החוק האנגלי.

כלכלה ותשתית באיי קוק

הכלכלה באיי קוק מבוססת בעיקר על תיירות ודגה. בשנים האחרונות תעשיית האוף שור התפתחה בצורה משמעותית כתוצאה מהחקיקה המתקדמת המתירה הקמה של מספר רב של מבני Offshore כגון: חברות עסקיות בינלאומיות, בנקי אוף שור, חברות ביטוח אוף שוריות ונאמנויות לביטוחי בריאות.

לרארטונגה ישנה מערכת תקשורת מפותחת מאוד הכוללת טלפוני לווינים, אינטרנט, שירותי אי-מייל ופקס.

ניתן להתקשר לרארטונגה בשיחה ישירה מרוב המדינות. חברות התעופה הניו-זילנדיות טסות דרך רארטונגה לאוקלנד, טהיטי, הוואי, לוס-אנגלס ופיגי ונותנות גישה ישירה לארה"ב, דרום מזרח אסיה, אוסטרליה ואירופה.

המטבע הרשמי באיי קוק הינו הדולר הניו-זילנדי (NZD). הפיקוח על שער החליפין מבוטא רק ביחס לפעולות מול הדולר הניו-זילנדי. אין כל מגבלות מקומיות לגבי העברות כספים לאיי קוק ומאיי קוק למדינות אחרות. העסקים יכולים להתנהל בכל מטבע.

הקמת חברה באיי קוק

חוק החברות באיי קוק הינו חוק החברות הבינלאומי משנת 1982-1981.

סוגי החברות הבינלאומיות הבאות קיימות באיי קוק:

  • חברה לא מוגבלת
  • חברה בעירבון מוגבל
  • שותפות

לחברה בינלאומית באיי קוק ישנן את אותן הסמכויות כמו לאדם פרטי. השפה הרשמית של החקיקה ומסמכי ההתאגדות הינה אנגלית.

חברות מסוג זה כפופות למגבלות המסחריות והעסקיות הבאות:

  • חברות מסוג זה אינן יכולות לסחור בתחום איי קוק.
  • חברה מסוג זה אינה רשאית לעסוק בבנקאות או ביטוח ללא רשיון תחת חוק הבנקאות והביטוח האוף- שוריים.

תהליך ההקמה של חברה באיי קוק כרוך במילוי תזכיר החברה אצל רשם החברות. כחלק מהוראות החוק המקומי, על חברה להחזיק בכתובת מקומית באיי קוק וכן חייבת למנות נציג מקומי תושב איי קוק. ניתן להשתמש בחברות מדף.

שמות החברות כפופים לדרישות ולמגבלות הבאות:

  • שם חברה יכול להיות בכל שפה, אך חייב להיות תרגום מתאים לאנגלית.
  • שם חברה אינו יכול להיות זהה לשם של חברה קיימת.
  • לשם חברה חייבת להיות סופית של בעירבון מוגבל או בע"מ בכדי לציין את האחריות המוגבלת.

לחברה מסוג זה חייב להיות מינימום דירקטור אחד. הדירקטור יכול להיות אזרח פרטי או חברה. הדירקטורים יכולים להיות בעלי כל אזרחות ואינם חייבים להיות אזרחי איי קוק. ישנה חובה למנות מזכיר מקומי לחברה תושב האיים. מספר בעלי המניות המינימלי של החברה הינו אחד. לא מופיעים פרטים של בעלי המניות ברשומות הציבוריות.

לא קיימות כל דרישות לגבי מינימום ההון המונפק של החברה. סוג המניות הבא ניתן לשימוש: מניות למוכ"ז, מניות בכורה, מניות ניתנות לפדיון, מניות בעלות או ללא זכות הצבעה ומניות ללא ערך נקוב.

מיסוי ועלויות שנתיות

תאגידים בינלאומיים הכוללים חברות בינלאומיות הינן פטורות ממס.

אגרת רשם החברות השנתית הינה 500$ אמריקאי.

דוחות כספיים: כל החברות חייבות להגיש דוחות המבוססים על דוחות כספיים מבוקרים. למרות זאת, ניתן לוותר על דרישה זו על ידי החלטה של החברה.