דגל שוויץ
דגל שוויץ

כדי להיות הבעלים החוקיים של חברה בשוויץ על המועמד להצטייד במסמכים הבאים:
• חתימה על מסמך "קוד החובות השוויצרי" (Schweizerisches Obligationenrecht)
• מסמך חתום של החוק הפדראלי לגביית חובות ופשיטת רגל
• חתימה על מסמך "חוק המיסוי הישיר"
• חתימה על החוק השוויצרי הפדראלי על בנקים ועמותות
• החוק הפדראלי על קרנות השקעה בשוויץ
• מסמך המפרט את פרטי החוק הבין לאומי
מסמכי ההתאגדות של החברה שמוקמת בשוויץ חייבים להיות באחת מהשפות הרשמיות של שוויץ (גרמנית, צרפתית, איטלקית, או לטינית) אך ניתן לתרגם מסמכים משפות זרות אחרות ולחברה בשוויץ יש את אותם סמכויות כמו לאזרח שוויצרי מן המניין.

בשווייץ יש שני סוגים של חברות המשמשות למסחר והשקעות בינלאומיות:

– חברת מניות (AG)
– חברת מניות מוגבלת (GmbH)
חברות מסוימות אינן יכולות להתאגד בשוויץ ללא אישור מיוחד או הסכמה מהרשויות. חברות העוסקות בתחומים הבאים: בנקאות, ביטוח, ביטחון, ניהול כספים, קרנות השקעה, או כל פעילות אחרת המתקשרת למימון תוכניות או לבנקאות, חייבות אישור מיוחד מטעם הממשל השוויצרי.
הקמת חברה זרה בשוויץ כרוכה בהגשה של מספר מסמכים לרשם החברות בשוויץ:
– מסמך ציבורי שמאשר שהקמת החברה נעשתה בפני נוטריון.
– מסמכי התאגדות החברה (מתורגמים)
– אישור הבנק שהון החברה במניות מוחזק בבנק
– טפסים עם חתימת הדירקטורים בחברה על החוקים (כפי שהוזכר למעלה)
– הצהרת המבקשים לפתוח חברה
יש להגיש את טופסי בקשה לרשם החברות בשוויץ עם כל הטפסים המצוינים למעלה וכולל חתימה של מנהל החברה שמונה לייצג אותה, מאושרת ע"י נוטריון.
המשרד הרשום ככתובת לקבלת דואר של החברה, חייב להיות בקנטון בו נרשמת החברה. "חברות מדף" אינן זמינות בשוויץ בעיקר בגלל העלויות הכרוכות ברישום החברה והדרישות להציג הון רשום.

חשבון בנק בשוויץ:

במשך עשרות שנים שוויץ היתה ליבה של הבנקאות העולמית. חוקים מיוחדים שנחקקו עבור תעשיית הבנקים ואיסור פלילי על העברת מידע על מחזיקי חשבונות בנק בשוויץ, משכו עשרות בנקים בינלאומיים להתמקם בשוויץ ומיליוני לקוחות עשירים לשים את יהבם בבנקים בשוויץ

ניתן לפתוח חשבון בנק בשוויץ במספר בנקים ולרוב יש צורך בהון מינמלי להכנסה לחשבון. עלויות של חשבון בנק בשוויץ לרוב גבוהות יותר משאר מדינות העולם

שמות לחברה בשוויץ:

שמות של חברה המוקמת בשוויץ חייבים לעמוד בתנאים הבאים:
– שם של תאגיד, חברה, או כל גוף מסחרי אחר, יכול להיות בכל שפה המשתמשת באותיות לטיניות אך רשם החברות בשוויץ יכול לדרוש תרגום של המסמכים לאחת מהשפות הרשמיות של שוויץ.
– שם דומה או זהה לשם חברה קיים, לא יתקבל
– שם חברה העלול לרמוז על קשר ממשלתי כלשהו, לא יתקבל
– כל שם אחר שרשם החברות בשוויץ יחשוב שהוא לא הולם או לא יאה, לא יתקבל.
במידה ושם החברה כולל מילים כגון: בנק, חברת בנייה, חסכונות, ביטוח, ביטחון, ביטוח משנה, ניהול קרנות, קרן ההשקעות, שוויץ, מדיני, ארצי, עיריית, נסיכות, הצלב האדום או המקבילות שלהם בשפה זרה, אזי ידרוש רשם החברות אישור מיוחד או הנפקת רישיון והיתר ייחודי.
ע"פ הדרישות של רשם החברות בשוויץ, לפחות דירקטור / מנהל אחד חייב להיות אזרח שוויצרי ותושב שוויץ. במידה ויש יותר מדירקטור אחד, הרוב צריכים להיות אזרחים שוויצרים. מנכ"לים שותפים אינם מורשים בשוויץ ואין דרישה למנות מזכיר חברה.

מניות חברה בשוויץ:

המספר המינימאלי של בעלי המניות המורשה, תלוי בסוג החברה: לחברה מסוג AG – מינימום בעלי המניות הנדרש הוא שלוש ולחברה מסוג GmbH – המינימום הנדרש הוא 2.
מספר המניות המאושרות להנפקה לכל חברה תלויות גם הם בסוג החברה
לחברה מסוג AG מאושרים מניות בסכום מינימום של 100,000 פרנק שוויצרי שאמורים להיפרע כולם ולהימכר. כאשר סכום המניות עולה על 250,000 פרנק שוויצרי, תוטל חובת תשלום בסך 1% על כל פרנק נוסף מעל סכום זה.

מיסוי ועלויות שנתיות של הקמת חברה בשוויץ:

כל אחד מ-26 הקנטונים של שוויץ שמר על מערכת המיסוי המסורתית שלו כפי שהיו בעבר וכך גם מתנהלת מערכת המיסוי. בכל קנטון ישנה מערכת מיסוי משל עצמה עם חוקי מס ותשלומים אחרים. אך יחד עם זאת, לממשלה הפדראלי האחראית על הקנטונים יש השפעה ניכרת והיא יכולה להתערב בכל עסקה שנחתמת כולל סיום חוזים והסכמים, להטיל מיסים על קנטון מסויים ובעיקר להסדיר את סחר החוץ. לכן נוצר מצב שבו יש קנטונים רבים עם רמות מיסוי נוחות מאד אך גם כמה קנטונים עם שיעורי אבטלה גבוהים (בעיקר באוכלוסיות קטנות באזורי ההרים)
לשוויץ יש כמה הסכמים למניעת כפל מס עם עשרות מדינות בעולם ובינהם: אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, ברזיל, קנדה, דנמרק, מצרים, פינלנד, צרפת, גרמניה, בריטניה, יוון, הונגריה, איסלנד, אינדונזיה, אירלנד, איטליה, יפן, מלזיה, הולנד, ניו זילנד , נורבגיה, פקיסטן, פורטוגל, סינגפור, דרום אפריקה, דרום קוריאה, ספרד, סרי לנקה, שוודיה, טרינידד וטובגו וארה"ב.

קצת רקע כללי:

השם הרשמי הוא "הקונפדרציה השווייצרית" אך ברוב המקומות בעולם יכנו אותה: שוויץ (Switzerland) מדינה קטנה באירופה עם 7.4 מיליון תושבים (בדומה לישראל) המפוזרים על שטח של 41,295 קמ"ר כאשר 60% משטחה מכוסה ע"י שרשרת הרי האלפים הגבוהים החוצים את כל המדינה. שוויץ היא קונפדרציה של 26 מחוזות עצמאיים הנקראים קנטונים והמדינה גובלת עם גרמניה בצפון, צרפת במערב, בדרום על ידי איטליה ובמזרח על ידי אוסטריה ליכטנשטיין.

שוויץ היא אחת המדינות הרב לשוניות הגדולות באירופה 64% מהאוכלוסייה הם שוויצרים גרמניים הדוברים גרמנית בניב שוויצרי, 19% נוספים הם שוויצרים צרפתיים הדוברים צרפתית, 8% מגדירים עצמם כשוויצרים איטלקיים הדוברים איטלקית וישנם 2 קנטונים נוספים בהם האזרחים מדברים "רומנש" (שפה הדומה ללטינית המקורית) רוב האוכלוסייה בשוויץ מרוכזת כמובן בערים הגדולות שהם: ציריך, באזל, ז'נבה ובעיר הבירה (הקטנה יחסית) ברן.

לצפייה במפת שוויץ

המבנה החוקתי והפוליטי בשוויץ:

את הקונפדרציה השוויצרית מובילים 2 עקרונות חשובים הנשענים על החוקה השוויצרית מ-1874, דמוקרטיה ופדרליזם. החוקה מעניקה לקנטונים סמכויות מלאות למימוש כל החלטות הממשלה שבראשה עומד נשיא. שלושת הגופים החשובים ביותר בפוליטיקה השוויצרית הם המועצה הפדראלית, האסיפה הפדראלית ובית הדין הפדראלי החולשים כולם על כלל הקנטונים.
המערכת החוקתית מבוססת על חוק אזרחי.

הכלכלה בשוויץ:

בשווייץ ניתן למצוא כלכלה מודרנית ומשגשגת ויציבה עם הכנסה לנפש גבוהה בערך ב-10% יותר משאר המדינות באירופה. מערכות תקשורת מפותחות מספקות קווי טלפון ואינטרנט לכל נקודה בכל אזור ושירותי התעופה הלאומיים (סוויס אייר) מציעים טיסות ישירות לערים רבות בכל העולם וטיסות פנים לערים רבות בתוך שוויץ ובאירופה.
שוויץ היא מרכז האופשור הגדול ביותר בעולם הבנקאות. עם שני בנקים ענקיים, קרדיט סוויס ו-USB ועוד עשרות בנקים פרטיים, שוויץ מנהלת כמעט שליש מכל ההון הפרטי בעולם.

עבור משקיעים פרטיים, הבנקים של שוויץ (המרוכזים בציריך, באזל וז'נבה) הם חוף מבטחים המציע למשקיעים גישה שמרנית ומסורתית של השקעות סולידיות המגובים על ידי יציבות פוליטית ונהלי סודיות בנקאית הנשמרת בקפידה כבר עשרות שנים.
כלל הבנקים בשוויץ מציעים אפיקי השקעה מגוונים המבוססים על קרנות נאמנות שוויצריות או מלוקסמבורג הפתוחים לשימוש הציבור הפרטי, המסחר כולו נעשה ע"ב הפרנק השוויצרי אך גם במטבעות אחרים, כאשר כל השירות נעשה על ידי פקידי בנק ומנהלי תיקים מנוסים המקפידים על שירות איכותי ללקוחות הפרטיים.

ולסיום, אחד הדברים החשובים: בשוויץ אין דמי רישיון והחברות נדרשות לשמור רשומות פיננסיות. אמנם אין חובה להגיש דוחות כספיים עם הרישום, הם חייבים להיות מוצגים ע"י בעלי המניות.
לפרטים נוספים על הקמת חברה בשוויץ או חשבון בנק בשוויץ, פנו אלינו ונשמח לעזור