דגל פנמה
דגל פנמה

חברות זרות המוקמות בפנמה ומשמשות למסחר והשקעות בינלואמיות הם חברות בערבון מוגבל או שותפות מוגבלת. ניתן להקים חברה בפנמה תוך מספר שבועות כאשר כל מסמכי ההתאגדות יכתבו בספרדית (ניתן לקבל תרגום לאנגלית) ובתנאי שהחברה לא תעסוק בתחומים הבאים: בנקאות, נאמנות, ביטוח, ביטחון, קרנות השקעה, או כל פעילות אחרת היכולה להעיד על קשר עם בנקאות, או ניהול פיננסי. הליך הקמת חברה בפנמה כרוך בהצגת מסמכי מטרות החברה לרשם החברות המקומי וחתימה של נוטריון, ולמרות שאין דרישה לפתוח משרד מקומי בפנמה, ישנה חובה לרשום נציג מקומי (עורך דין או משרד עורכי דין) בעל אזרחות פנמית. בחלק מהמקרים, ניתן לרכוש חברות מדף בפנמה.

מגבלות על שם החברה בפנמה:

שם החברה הזרה יכול להיות בכל שפה המשתמשת באותיות לטיניות. לעיתים יש סיכוי שיבקשו תרגום לספרדית. שם חברה הדומה לשם של חברה קיימת או שם המעיד על חסות ממשלתית כלשהי, אינו מותר, כמו גם שמות המכילים את המילים: בנק, איגוד, מקרקעין, חסכון, ביטוח, בטחון, בטוח משנה, ניהול קרנות, קרן השקעות, נאמנות או תרגום של המילים הללו לשפה אחרת רישום פרטי הדירקטורים חייב להופיע בקובץ רישום החברה הציבורית וניתן לרשום גם אזרחים זרים או חברות כדירקטורים בחברה הפנמית. לחברה חייב להיות נשיא, מזכיר חברה וגזבר שיכולים להיות אותו אדם, אך אדם זה לא יכול להיות אחד הדירקטורים בחברה. בעלי התפקידים בחברה יכולים להיות מכל לאום שהוא ואינם מחויבים להיות אזרחי פנמה. החברה יכולה להנפיק מניות מסוג: מניות רשומות, מניות בכורה ומניות למוכ"ז.

מיסוי חברות והשפעה על ישראלים:

גביית המס בפנמה מבוססת טריטוריה בלבד. כלומר, אם הכנסות החברה הופקו מפעילות מחוץ לפנמה, המיסוי על הכנסות אלו יעמוד על 0% למעט תשלום אגרה שנתית על החברה. אין צורך בהגשת דוחות כספיים שנתיים אם ההכנסה הכספית הופקה בעקבות עסקים מחוץ לפנמה לאחרונה נחתמה אמנה למניעת כפל מס בין ישראל ופנמה המסדירה את ענייני ניכויי המס במקור וענייני המיסוי הכפול בין פנמה וישראל. נכון לאוגוסט 2011 ניכוי מס במקור לישראלים בעלי חברות בפנמה יעמוד על 15% לכלל החברות. רקע כללי על פנמה: הרפובליקה של פנמה משתרעת על שטח של 75,990 קמ"ר בין קוסטה ריקה שבמרכז אמריקה, לבין קולומביה שנמצאת בדרומה. פנמה ממוקמת על המיצר הצר בין צפון ודרום אמריקה, עם האוקיינוס השקט מצד אחד האוקיינוס האטלנטי מהצד השני. כמעט 3,500,000 איש גרים בפנמה מתוכם כמעט 40% גרים בבירת המדינה, פנמה סיטי. השפה הרשמית היא ספרדית אך האנגלית נמצאת בשימוש רב במגזר העסקי. לצפייה במפת פנמה

היסטוריה ומבנה פוליטי:

פנמה התגלתה כבר ב-1501 ויישוב הקבע הראשון עלה על אדמתה בשנת 1510 שהיה גם אחד מיישובי הקבע הראשונים ביבשת אמריקה. פנמה הייתה מושבה ספרדית עד 1821 אז הפכה לחלק מ"קולומביה הגדולה" של סימון בוליבר – משחרר היבשת. ב-1903 הפכה פנמה לרפובליקה עצמאית. בפנמה נבחר כל 5 שנים נשיא ושני סגני נשיא בבחירות ישירות והרשות המבצעת היא הממשלה. מערכת החוק בפנמה מבוססת על קוד האזרח הספרדי אך בשנים האחרונות נטמעו במערכת החוק הפנמי חוקים רבים המבוססים על המודל של דלאוור, ארה"ב.

כלכלה ותשתיות בפנמה:

פנמה ממוקמת על מיצר ימי מרכזי שמאפשר לה ליהנות מתשתיות ימיות מהדרגה הגבוהה ביותר בעולם והקשר בין פנמה סיטי לשאר ערי אמריקה הצפונית והדרומית הינו קשר יומיומי הדוק. אזור תעלת פנמה הוא איזור סחר חופשי השני בגודלו אחרי הונג קונג וכל העסקאות והחברות הפועלות באיזור זה, כפופות למערכת מיסוי מיוחדת המעניקה פטורים שונים לפי סוג החברה והפעילות. המטבע הרשמי בפנמה נקרא "בלבואה" אך השימוש בדולר אמריקאי נפוץ מאד בתחום העסקים, בייחוד כאשר מדובר בחברות זרות הפועלות בפנמה. בכל מקרה, מידע זה יכול להשתנות בכל יום נתון, לכן אם ברצונכם בפרטים נוספים על חברות בפנמה, צרו קשר .