אזור גיאוגרפי, אוכלוסייה, שפה

דגל ג'רזי
דגל ג'רזי

ג'רזי ממוקמת צפונית-מערבית לחופי צרפת. ג'רזי ממוקמת כ- 160 ק"מ דרומית לאנגליה ורק כ-20 ק"מ מצרפת. זה האי הגדול ביותר ברכס איסלנד. שטחו הוא 117 קמ"ר והנוף ברובו כפרי. חופי הים היפים של האי אטרקטיביים מאוד עבור תיירים ונמל הים העיקרי באי הוא סט' היילר. אוכלוסיית ג'רזי מונה כ- 86,000 תושבים, וישנה כוונה להגביל את שיעור הגידול העתידי הנובע מהגירה מסיבית. השפה השגורה בהקשר לחיי הכלכלה והמסחר הינה אנגלית אך יחד עם זאת, צרפתית נשארה השפה הרשמית של בית המשפט המלכותי בג'רזי ומשתמשים בה בטקסים רשמיים.

לצפייה במפת ג'רזי

סקירה היסטורית, מבנה חוקתי ופוליטי

האי ג'רזי, יחד עם איי רכס איסלנד אחרים, במקור היה חלק מדוכסות נורמנדי. החוקה הנוכחית שלהם קיימת עוד משנת 1066, כשוויליאם דוכס נורמנדי, הפך למלך אנגליה. רכס האיים נשאר בבעלות של הכתר האנגלי, אבל לאי שלטון וממשל עצמאי. היחס החוקתי / פוליטי בין ג'רזי לבין אנגליה הוא מהמיוחדים מבין על הקולוניות האנגליות, להבדיל מיחסים של הממלכה עם קולוניות אחרות מעבר לים, לפרלמנט של האי ולרשויות החוק יש זכות מיוחדת לחוקק בסוגיות הרות גורל (כולל מיסוי) אך מצד שני, יחסי החוץ נמצאים באחריותה הבלעדית של אנגליה.

מערכת החוק מבוססת בעיקר על החוק האנגלי אך קיימים בו סממנים צרפתיים רבים.

כלכלה ותשתית בג'רזי

המגזר הפיננסי מהווה את מקור ההכנסות הראשי בג'רזי, כמו כן התיירות מהווה נדבך חשוב בכלכלת האי. מקורות הכנסה אחרים כגון חקלאות ודייג הינם בעלי חשיבות פחותה יותר.

שירותי התעופה בג'רזי, מעולים עם עשרות טיסות יומיות ללונדון. בנוסף, ישנם טיסות למספר רב של מרכזים באירופה, בין היתר לפריז, בריסל, ציריך ואמסטרדם. ג'רזי מסתמכת על הובלה ימית לצורך יבוא של חלק ניכר ממוצרי הצריכה שלה והיא בעלת מערכת תקשורת מעולה, מכיוון שהשימוש מתבצע על ידי רשת הטלפון האנגלית.

ג'רזי נחשבת כאיזור מועדף על הרבה מאד אנשי עסקים עכב הימצאותה בסמיכות לאנגליה ואירופה, ולמרות שהחקיקה לגבי מסחר חופשי שאומצה על ידי האיחוד האירופי תקפה באי, הפוליטיקה בגין תכנוני המס לא משפיעה על ג'רזי. המטבע הרשמי הינו לירה שטרלינג אנגלית ואין בקרה על שער החליפין.

הקמת חברה בג'רזי

חוק החברות בג'רזי הוא חוק החברות,1991(מתוקן) וסוג החברה שנהוג להשתמש במסחר בינלאומי והשקעות הינו "חברה פטורה". לחברה זרה באי יש את כל האפשרויות של אדם פרטי ושפת החקיקה ומסמכי ההתאגדות הם באנגלית.

כל חברה זרות בג'רזי כפופה למגבלות הבאות לגבי מסחר ופעילות עסקית: חברה פטורה אינה רשאית לסחור בתוך ג'רזי או לעסוק בבנקאות, הפקדות, ביטוח, בטחון, ביטוח משנה, ניהול כספים, ניהול נכסים (למעט נכסי החברה) או כל פעילות הקשורה בבנקאות, כספים וביטוח.

הליך הקמת חברה בג'רזי כרוך בהעברת תזכיר ותקנון החברה למחלקה הפיננסית ויש צורך להציג כתובת דואר של נציג מקומי, שמות, לאום וכתובת הדירקטורים ובעלי מניות בחברה, המלצות לגבי המוטבים של החברה ופירוט מלא של הפעילות המסחרית או ההשקעה של החברה. קיימת חובה למנות נציג מקומי בג'רזי ואין אפשרות לרכוש חברות מדף וזאת בשל הדרישה לגילוי מוטב החברה ופעילותה.

שם החברה כפופים לדרישות הבאות:

שם החברה חייב להיות מאושר ברשם החברות וזאת על ידי הגשת בקשה רשמית למחלקת השירותים הפיננסיים באי.

  • שם החברה יכול להיות בכל שפה המשתמשת באותיות לטיניות כל עוד הרשויות מודעות למשמעותו. השם יכול להיות מאושר או האישור יכול להיות כפוף לאי שימוש במילים מסוימות.
  • שם דומה או זהה לשם שכבר אושר לא יתקבל.
  • שם של חברות בינלאומיות ידועות לא יורשה ללא אישור מראש.
  • שמות המצביעים על פעילות לא חוקית לא מותרים.
  • שמות המרמזים על מלוכה או פטרונות ממשלתית מקומית או זרה אינם מותרים.
  • השמות הבאים או הטיות שלהם: ג'רזי, בנק, איגוד מקרקעין, חסכון, הלוואות, ביטוח, בטחון, ביטוח משנה, איגוד המסחר, ועדה, קואופרטיב, נאמנות, נאמנים, מימון, בינלאומי או תרגום שלהם מצריך אישור מיוחד או רשיון.
  • חברה בעירבון מוגבל חייבת לסיים את שמה ב"Limited" או Ltd., או עם מקביל צרפתי Societe avec Responsabilite Limitee או SARL.

קיימת חובה למנות דירקטור אחד לפחות שהוא חייב להיות אדם פרטי (לא חברה) ויכול להיות מכל לאום ואינו חייב להיות תושב האי. ישנה חובה למנות "מזכיר חברה", היכול להיות אדם פרטי או גוף עסקי מכל לאום ואינו חייב להיות תושב האי. אם לחברה דירקטור אחד, הנ"ל לא יכול להיות לשמש כמזכיר החברה. המספר המינימלי של בעלי המניות הוא שניים. באם החברה הינה חברת בת בבעלות מלאה אזי יש צורך בבעל מניות אחד בלבד.

ההון הרשום של החברה המקובל של החברה הינו 10,000 ליש"ט (או סכום שווה במטבע אחר), למרות שההון הרשום המינימלי הינו 2 ליש"ט, בד"כ כולל 2 מניות בנות 1 ליש"ט כל אחת. ההון המונפק חייב להיות משולם במלואו.

סוגי המניות האפשריות: מניות רשומות, מניות בכורה, מניות הניתנות לפדיון, מניות שאינן ניתנות לפדיון ומניות בעלות או ללא זכות הצבעה. מניות למוכ"ז אינן מותרות.

פתיחת חשבון בנק בג'רזי

כחלק בלתי נפרד מחברה בג'רזי, רצוי מאד לפתוח חשבון בנק באי או חשבון בנק באנגליה באחד מהבנקים הגדולים במדינה. חשבון בנק שרשום ע"ש החברה, מראה על רצון להכניס כספים למדינה ולכן יקל על כלל התהליך, מעבר לכך, חשבון בנק באנגליה, מאפשר לחברה לסחור ולבצע פעולות בנקאיות והעברות כספים ביתר קלות מבלי לספוג יותר מידי הפרשי החלפות מטבע. הבנקים באנגליה ובג'רזי, פועלים באנגלית וניתן לנהל את חשבון הבנק דרך האינטרנט גם ממשרדכם בישראל או בכל מקום אחר בעולם.

ע"מ לפתוח חשבון בנק באנגליה או בג'רזי יש להצטייד במספר טפסים, לפרטים המלאים לחצו על הקישור.

מיסוי ועלויות שנתיות

שיעור המס תלוי בסוג החברה:

  • "חברות פטורות" לא משלמות מסים בג'רזי.
  • חברות מקומיות משלמות מס בגובה של 20% מהרווח בגין כל הכנסותיהם.

לג'רזי הסכם אמנת כפל מס עם ג'רנזי ואנגליה אך היא תקפה רק במידה ומדובר ביחיד או חברה תושבי המקום.
אגרת רשם החברות לחברות פטורות הינו 600 ליש"ט.

קיימת חובה לדוחות כספיים לגבי חברות מקומיות אך לא לגבי חברות פטורות. למחלקת השירותים הפיננסיים שמורה הזכות לבקש דוחות כספיים מחברה כלשהי בכל זמן נתון.

המעוניינים בהקמת חברה בג'רזי או בפתיחת חשבון בנק, מוזמנים לפנות אלינו ולקבל את הפרטים המלאים