מידע כללי על אסטוניה:

רפובליקת אסטוניה משתרעת על שטח של כ-45 אלף קילומטרים רבועים (בערך פי 2 מישראל) והיא שייכת אל קבוצת המדינות הבלטיות השוכנות בצפון מזרח אירופה. גבולותיה הם מפרץ פינלנד בצפון, לטביה בדרום, רוסיה במזרח וממערב לה הים הבלטי. בעבר היתה אסטוניה חלק מדינות חבר העמים, אך באוגוסט 1991 היא קיבלה את עצמאותה ובשנת 2004 הצטרפה לאיחוד האירופי.

בירת אסטוניה היא העיר טאלין, המונה כ-430 אלף תושבים כאשר אסטוניה כולה בעלת אוכלוסייה של 1.3 מיליון תושבים בלבד. השפה הרשמית היא אסטונית והיא דומה מאד לפינית, מדינה עימה אסטוניה מקיימת יחסים מיוחדים וטובים של שיתוף ומסחר.
קו החוף של אסטוניה מתפרש על כ-4000 קילומטרים, הוא ארוך ורדוד ברובו ומתאפיין במפרצים ובאיים קטנים. פנים המדינה מתאפיין ברמות מישורים ועמקים לצד צוקים וכן יערות רבים ואגמים שהגדול בהם הוא אגם פייפסי המשתרע על שטח של 3,555 קמ"ר.

כלכלת אסטוניה:

לאסטוניה כלכלה מצליחה מתקדמת ומגוונת וכוללת תעשיית אלקטרוניקה צומחת וענף הייטק מרשים שהולך ומתפתח כל העת.
על אף שנפרדה ממדינות חבר העמים רק בשנות ה90 , הראתה אסטוניה כבר בעשור הקודם, צמיחה משמעותית עם חוב ציבורי מזערי. גם בעשור הנוכחי ממשיכה אסטוניה לצמוח בקצב גבוה העולה על קצב הצמיחה של מדינות קפיטליסטיות רבות ועל כן, ארגונים כלכליים בינלאומיים כגון הפורום הכלכלי העולמי ה- OECD, הכירו בה כמדינה תחרותית ומפותחת.
מבחינת השקעות זרות נמצאת אסטוניה במקום גבוה יחסית למדינות מזרח אירופה. חברת סקייפ (SKYPE) העולמית שנקנתה על ידי מייקרוסופט הייתה פרי פיתוח יזמים אסטונים והיא חלק מתעשיית פיתוח תוכנה גדולה השייכת למדינה.

בשני העשורים האחרונים הפכה אסטוניה למובילה עולמית בכל הקשור לאספקה וניהול שירותים דיגיטליים ברמת המדינה והמשרדים הממשלתיים. לכל אזרח במדינה תעודת זהות דיגיטלית וחתימה דיגיטלית המקושרות ביניהן לצרכי תקשורת בין הרשויות השונות. כך יכולים האזרחים להצביע, לקבל שירותים רפואיים, להגיש בקשה לדרכון או רישיון נהיגה ואף לשלם מיסים והכל באתר אחד מרכזי ללא צורך הגעה למשרד כלשהו. מערכת מתקדמת זאת מלבד הנוחות לתושב, חוסכת למדינה כ 2% תוצר הוצאות בשנה.
המטבע הנהוג באסטוניה הוא האירו שהחליף את הקרון בשנת 2011.

הקמת חברה באסטוניה:

כל אדם או חברה יכולים להקים חברה זרה או שותפות באסטוניה שיהיו כפופים לחוק החברות האסטוני משנת 1995 (Estonia Commercial Code ). וסוג החברה הוא PLC (Private Limited Company) ושפת המסמכים היא אסטונית.
קיימת חובה על בעלי החברות באסטוניה, לספק כתובת של משרד מקומי עבור הרשויות (מסופק ע"י קומפני אקספרס) ומטבע המסחר הינו האירו האירופי. הון מניות סטנדרטי עומד בשיעור של 2500 יורו, ושיעור מס החברות הינו 20%.
בכל הקשור לבעלי תפקידים, אין חובת מינוי מזכיר לחברה או חובת מינוי של מזכיר מקומי אך ישנה חובה למנות דירקטור וכן חובת מינוי של דירקטור מקומי כך שלפחות מחצית מהדירקטורים יהיו תושבי האזור האיחוד האירופי. המספר המינימלי של דירקטורים יכול לעמוד על 1 וסוג הישות היכול לכהן כדירקטור הוא אדם בלבד.

מבחינת חשיפת המידע על בעלי החברות באסטוניה, ישנה חובת רישום בעל המניות אך אין חובת רישום בעל מניות מקומי. סוג המניות הרצוי הוא מניות שמיות והמידע אודות בעלי התפקידים הרשומים ברשם החברות, נגיש לציבור.
ישנה חובת אסיפה שנתית וחובת הכנת דוחות כספיים, אך אין חובת הגשת הדוחות הכספיים.

מס חברות באסטוניה:

שיטת המס באסטוניה קצת שונה ממדינות אירופאיות אחרות בכל הקשור למיסים, חברה אסטונית כפופה למס עבור רווחים מחולקים כגון מתנות ותרומות הכפופים בעצמם למס הכנסה של 20%. דיבידנדים ששולמו לתושבי חוץ, אינם כפופים לניכוי מס במקור ללא התחשבות בהון המניות של החברה האסטונית המפיצה. עם זאת, מסים שונים עשויים לחול על תשלומים אחרים לתושבי חוץ, אם אין להם מוסד קבע באסטוניה או אם מסמכי המסים מספקים אחרת.

הקמת חברה באסטוניה טומנת בחובה יתרונות הן מבחינת מיסוי והן מבחינת הגישה במדינה המקדמת בברכה השקעות זרות.