הקמת חברה באי מאן:

דגל האי מאן
דגל האי מאן

לחברה באי מאן יש את כל הסמכויות והזכויות שיש לאזרח מקומי. כדי להקים חברה באי מאן יש להקפיד שכל המסמכים יהיו בשפה האנגלית (או עם תרגום נאמן למקור)

להלן סוגי חברות זרות המשמשות למסחר והשקעות בינלאומיות:
חברה זרה (חברה בבעלות אזרחים שאינם תושבי האי מאן) : ע"פ החוק המקומי, מרכז החברה והשליטה עליה חייב להיות מחוץ לאי מאן(בדרך כלל במקלטי מס אחרים)ע"מ למנוע מיסוי חברות גבוה.
לחברה הזרה המעוניינת בפטור, חייב להיות לפחות נציג אחד בדירקטוריון ומזכיר חברה שהוא תושב האי מן ורצוי שיהיה בעל הכשרה מתאימה.
החברה הנרשמת יכולה לשמש גם עבור בעלות על רכוש זר ואם ההכנסה לא נובעת מהשקעה בתוך האי, אזי החברה אינה כפופה למיסוי באי מאן.

באי מאן מוקמים חברות זרות בעיקר למטרת שותפות או קרנות (כולל קרנות גידור)
על החברות הזרות מוטלות מספר הגבלות:
לחברה הזרה אסור לסחור בתוך באי מאן.
לחברה אסור לעסוק בעסקי בנקאות או ביטוח.
לחברה אסור לעסוק בעסקי ההשקעות, למעט ההשקעה בנכסים של החברה עצמה.
חברה זרה אינה יכולה להציע את מניותיה לציבור.

תהליך רישום חברה באי מאן

תהליך הקמת החברה באי מאן תלוי בסוג החברה המוקמת:
מיד לאחר הגשת הטפסים לרישום החברה (הכוללים את תקנון החברה, תזכיר ושמות הדירקטורים), יש לציין את כתובת המשרדים של החברה החדשה ולאחר מכן, על הבעלים להחליט באיזו סוג חברה מדובר: חברה של תושב, או חברה זרה (של אזרח זר)
ניתן לעיתים לדלג על שלבים האלה במידה ורוכשים חברת מדף שבמקרים רבים זמינה לרכישה באי מאן (או דרכינו).

מגבלות על בחירת שם החברה הזרה:

– שם החברה יכול להיות בכל שפה המשתמשת באותיות לטיניות
– שם חברה הדומה או זהה לזה של חברה קיימת, אינו מקובל.
– שם חברה שידוע שקיים במקום אחר בעולם, לא מקובל.
– שם המרמז על פעילות בלתי חוקית, אינו מקובל.
– שם המרמז על חסות מלכותית או ממשלתית, יפסל על הסף.
– שם חברה הכולל את המילים: "בינלאומי", "אירופה", "אמון", "נאמנים" או "נאמנות", "אחזקות", וכו', מצריך אישור מיוחד מרשם החברות
– השמות הבאים או הטיות שלהם דורשים רישיון: בנק, איגוד מקרקעין, חסכון, הלוואות, ביטוח, ביטחון, ביטוח משנה, קואופרטיב, מועצה, לשכת המסחר, עירוניים, כספים או מילים נרדפות למילים אלו.

מספר הדירקטורים:

לחברות הפטורות ממס, המינימום של הדירקטורים הרשומים הוא 2 כאשר לפחות אחד מהם הוא תושב. (דרך קומפני אקספרס תוכלו למנות דירקטור מקומי שעובד איתנו).
חברה זרה חייבת לרשום מנהל שהוא אדם או חברה מכל מדינה אחרת בעולם (לא מהאי) וישנה חובה למנות מזכיר לכל חברה באי מאן.
מספר בעלי המניות המינימאלי הוא אחד לחברה פטורה או שניים לחברה מסוג LLC.

מיסוי שנתי לחברות זרות באי מאן:

חברות פטורות וחברות LLC לא משלמות מס הכנסה בכלל אך משלמות היטל שנתי קבוע של 400 פאונד לשנה שמועבר לממשלה המקומית.
לאי מאן יש קשרים פיננסיים ומשפטיים הדוקים עם אנגליה אך מעבר לזה, לאי מאן אין הסכמים למניעת כפלי מס עם אף מדינה (אך אין מניעה שהסכמים כאלו לא יחתמו בעתיד)
למרות שלא קיימת דרישה להפקת חשבונות מבוקרים, על החברה לשמור על רשומות חשבונאיות המשקפות את מצבה הכספי של החברה שיהיו נגישים לפקיד מס ההכנסה במידה וזה ירצה לבדוק אותם.

חברות NMV – החברות החדשות של האי מאן:

במהלך 2006 נחקק חוק חדש שמטרתו העיקרית היא להקל על אנשי עסקים וחברות להקים ישויות כלכליות וחברות זרות באי מאן. חברות מהסוג החדש, יסומנו ב V כדי להבדיל בין סוגי החברות החדשות מהחברות הישנות שהיו נהוגות עד כה.
ההבדלים העיקריים בחברה הזרה החדשה הם:
– אין דרישה לדירקטורים מקומיים
– דרישות חשבונאיות מופחתות ומקלות
– אין צורך באסיפה כללית שנתית
– אין צורך בהגשה של חשבונות לציבור
– דרישות מופחתות בתהליך רישום החברה הזרה

עדיין חייב להיות סוכן רשום של החברה באי מאן, שישמור מסמכים מסוימים כגון רשומות חשבונאיות, זאת בעקבות החיסכון במזכיר חברה מקומי.

רקע כללי על האי מאן:

נתחיל בהצהרה חשובה: האי מאן אינו חלק מן הממלכה המאוחדת למרות שמלכת אנגליה מוגדרת כראש הטריטוריה ואנגליה אחראית על כל ענייני החוץ של האי. האי מאן הינו ישות עצמאית בכל הקשור לכלכלה ומסחר והוא ממוקם בים האירי במרחק שווה בין אנגליה סקוטלנד ואירלנד עם שטח כולל של 572 קמ"ר. 80,000 תושבים מאכלסים את האי, שעיר הבירה שלו היא דאגלס והשפה הרשמית של התושבים היא אנגלית.

רקע היסטורי ומשפטי:

המתיישבים הראשונים של האי מאן היו ויקינגים שהתיישבו באי לפני יותר מ-1000 שנים והפרלמנט שהקימו באותם ימים, קיים עד היום. המועצה המחוקקת מונה 8 חברים והיא זו שקובעת את חוקי האי כולל חוקי המיסוי, למרות שהסכמת המלוכה נדרשת בעניינים מסויימים.
שיטת החקיקה מבוססת על החוק האנגלי ובית המשפט באנגליה משפיע ישירות על מערכת המשפט הפנימית באי מאן.

האי מאן הינו חלק מהאיחוד האירופי, אך הוא בעל סטאטוס של "בעל יחסים מיוחדים" באיחוד (special relationship). הסטאטוס הזה מבטיח לאי מאן סחר חופשי עם מדינות בתוך האיחוד האירופי אך האי אינו מושפע מהתקציב של האיחוד ואינו מעורב בקבלת החלטות בכל הקשור לתוכניות ארוכות טווח של האיחוד (כמו לדוגמא איחוד רמות המיסוי במדינות האיחוד).

לצפייה במפת האי מאן

באופן כללי, החוק החדש, שנוצר ע"מ להתמודד עם מקלטי המס האחרים בעולם, מאפשר תהליך מהיר יותר של הקמת חברה במאן אי ותהליך ידידותי יותר לאיש העסקים הפוטנציאלי.
חברות באי מאן מוקמות ע"י קומפני אקספרס בכל שנה והמומחיות שלנו יכולה להאיץ את תהליך רישום חברה זרה.
לפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות אלינו.