רקע כללי: גיאוגרפיה, אוכלוסייה ושפה

איי קיימן הינם קבוצה של איים הממוקמים בים הקאריבי (הודו המזרחית) כ- 500 מייל דרומית למיאמי, פלורידה. ישנם שלושה איים מרכזיים: האי גרנד קיימן, הממוקם כ- 1,150 ק"מ דרומית לפלורידה ואליו מצטרפים האיים ליטל קיימן וקיימן-ברק. סה"כ שטחם של שלושת האיים הינו כ-200 ק"מ רבועים בלבד שנהנים מאקלים טרופי עם טמפרטורה של 30-15 מעלות בממוצע. דגל איי קיימןהחורף באיי קיימן הוא בין נובמבר לאפריל (קצת כמו בשיראל) וכמות הגשמים באיים, נמוכה יחסית למדינות הקאריביים. אוכלוסיית האיים מונה 30,000 איש סה"כ אשר ממוקמים ברובם בגרנד קיימן והמרכז הניהולי של המדינה נמצא בעיירה ג'ורג. השפה הרשמית באיי קיימן הינה אנגלית.

לצפייה במפת איי קיימן

סקירה היסטורית, מבנה חוקתי ופוליטי

כריסטופר קולומבוס גילה את איי קיימן בשנת 1503. אך מאז עברו האיים מספר תהפוכות ומלחמות וכיום המדינה היא קולוניה בריטית, ולכן הסמכות לחקיקה נתונה בידי הפרלמנט הבריטי בווסטמינצטר. איי קיימן נהנים משירותי משפט, כספים, ובנקאות מתוחכמים וכן נהנים מיציבות פוליטית כתוצאה מהקשר לבריטניה. ראש הממשלה הינו המושל, הממונה על ידי הכתר הבריטי ואחראי על עניני הפנים, משפט, בטחון וקשרי החוץ. הממשלה הינה הגוף המחוקק המבוסס על 12 חברים נבחרים, המזכיר הכללי, הפרקליט הכללי והמזכיר האדמיניסטרטיבי. שלושת האחרונים מוודאים שהחוקים מתקבלים בהסכמת הכתר הבריטי. הועדה המנהלת, המבוססת על שלושה נציגים הנבחרים על ידי המושל וחמישה נציגים הנבחרים על ידי האסיפה המחוקקת, מתכננים את המדיניות ומייעצים למושל.

החוק הכללי באיי קיימן מבוסס על החוק האנגלי.

כלכלה ותשתית באיי קיימן

הכלכלה באיים הינה מפותחת מאוד. אחוז האבטלה נמוך מאד וגידול פירות טרופיים, תעשיית העץ, דגה וייצוא של מאכלי ים הינם מפותחים מאוד. אך רוב הכנסות המדינה מגיעות ממגזר התיירות והמגזר הכספי. איי קיימן הינם מרכז כספי עולמי חשוב שהפך לאזור המועדף על מוסדות כספיים רבים. למרות גודל האי והאוכלוסיה המצומצמת בו, באי יש לא פחות מ- 500 בנקים רשומים ופועלים.

תשתיות התקשורת הן ברמה גבוהה מאד: טלפוניה, סלולר, פקס, אינטרנט ותקשורת לווינים ואפשרות להתקשר בצורה ישירה לכל מקום בעולם. חברות תעופה, נורפוויסט אירליינס ואמריקאן אירליינס טסות באופן קבוע דרך האיים. מיאמי נמצאת שעת טיסה אחת מהאיים. כמו כן, ישנן טיסות ישירות לאיים מניו יורק, אטלנטה, יוסטון, טמפה וג'מייקה. האיים משמשים נקודת עצירה פופולרית לספינות טיולים.

הקמת חברה באיי קיימן

הבסיס של החקיקה לחברות הינו חוק החברות של איי קיימן. חקיקה זו מבוססת על חוק החברות האנגלי (1948) שעליו מבוסס חוק החברות של איי קיימן 1960 (מתוקן). החוק לשמירה על הסודיות (שימור), קובע שמידע המוסר אדם לצד שלישי, או ניסיון למסור פרטים על חברה באיי קיימן הינו עבירה פלילית. החוק קובע קנס מקסימלי של 5,000 $ CI ו/או עד שנתיים מאסר.

סוג החברה שבו משתמשים לצורך עסקים והשקעות בינלאומיות הינו חברה פטורה. המבנה המשפטי של חברה פטורה באיי קיימן דומה מאוד לזה שבאיי טורק וקוק (TCI). לחברה פטורה באיי קיימן יש את כל היכולות והאפשרויות שעומדות בפני אדם פרטי ושפת החקיקה ומסמכי החברות הינם באנגלית.

חברה באיי קיימן כפופה למגבלות המסחריות הבאות:

  • חברות זרות באיי קיימן אינן יכולות לסחור בתחום איי קיימן או להחזיק בנדל"ן שם.
  • חברות זרות באיי קיימן אינן רשאיות לעסוק בבנקאות, ביטוח או בקרנות משותפות ללא רשיון.
  • חברה זרה בקיימן אינה יכולה להציע את מניותיה לציבור.

הליך הקמת חברה פטורה באיי קיימן כרוך בהגשת תזכיר ותקנון החברה לרשם ותשלום אגרת רשם החברות. קיימת חובה להצהרה בשבועה לכך שעסקיה של החברה יתנהלו בעיקר מחוץ לאיי קיימן. יש לציין בפני הרשם את שמות וכתובות הדירקטורים. כחלק מהוראות החוק הפנימי על החברה להחזיק בכתובת משרד רשומה באיי קיימן וכן חייבת למנות תושב מקומי שישמש כנציג מקומי של החברה. ישנה אפשרות להשתמש בחברות מדף.

שמות החברות בקיימן כפופים לדרישות ולמגבלות הבאות:

  • שם חברה בקיימן יכול להיות בכל שפה המשתמשת באלף בית הלטיני (לא בעברית), וזאת בתנאי שרשם החברות יקבל תרגום של שם החברה הזרה לאנגלית.
  • שם החברה אינו יכול להכיל את המילים הבאות: בנק, ביטוח, ביטחון, ביטוח משנה, נאמנות, מוניציפלי, חכירה, קואופרטיב או כל תרגום של מילים אלו.
  • חברה זרה אינה יכולה להשתמש בשם המצביע על קשר לבית המלוכה או לממשלת איי קיימן.
  • המילים: בנק, בנין, עמותה, חסכונות, הלוואות, בטוח, בטחון, בטוח משנה, ניהול כספים, ניהול נכסים, נאמן, נאמנות או תרגום של מילים אלו לשפה אחרת, דורשים רשיון מיוחד.

לחברה באיי קיימן חייב להיות מינימום דירקטור אחד שיכול להיות אזרח פרטי או חברה. פרטים על הדירקטורים חייבים להיות מועברים לרשם החברות המקומי, אך מידע זה אינו נגיש לציבור. הדירקטורים אינם חייבים להיות תושבי איי קיימן, אך חייבת להתקיים לפחות פגישה אחת של הדירקטורים מידי שנה. ניתן לעשות זאת בצורה נוחה יותר על ידי שימוש במיופי כוח. חוק החברות באיי קיימן אינו מחייב מינוי מזכיר לחברה. למרות זאת, נהוג למנות לחברה מזכיר. המזכיר יכול להיות אדם פרטי או חברה. מספר בעלי המניות המינימלי של החברה הינו אחד. לא מופיעים פרטים של בעלי המניות ברשומות הציבוריות.

ההון הרשום המקובל של חברה הינו 50,000$ אמריקאי המחולק ל-50,000 מניות של 1$ בעלות זכות הצבעה. זהו ההון הרשום המקסימלי המצריך תשלום מינימלי בזמן ההקמה ובתשלום אגרת הרשם השנתית. ההון המונפק המינימלי הינו מניה אחת ללא או עם ערך נקוב. סוג המניות הבא ניתן לשימוש: מניות רשומות בעלות או ללא ערך נקוב, מניות למוכ"ז, מניות בכורה, מניות ניתנות לפדיון ומניות בעלות או ללא זכות הצבעה.

מיסוי ועלויות שנתיות באיי קיימן

באיי קיימן לא קיים כל מיסוי לגבי יחידים, חברות או נאמנויות. אין מיסוי על הכנסות, רווחי הון, רווחים, דיבידנדים, השקעות או העברות כספיות. חברה באיי קיימן מקבלת הבטחה מהממשלה שלא תחויב במס באיים במשך 20 שנה. ניתן להגיש בקשה להארכת זמן זה ל-30 שנה.

לאיי קיימן לא קיימים כל אמנות כפל מס עם שאר העולם, אך האיים חתומים על אמנה הכוללת עזרה למדינות זרות על ידי מתן מידע באם חברה כלשהי באיי קיימן ביצעה עבירה פלילית. אמנה זו אינה כוללת עבירות מס, ולכן לא יימסר כל מידע באם נעשתה עבירת מס.

תשלום האגרה תלוי בהון המניות של החברה הזרה:

  • חברות זרות בעלות הון רשום עד 50,000$ אמריקאי משלמות 500$ אמריקאי בשנה.
  • חברות זרות בעלות הון רשום של מעל 50,001$ אמריקאי ומתחת ל-2 מליון דולר אמריקאי משלמות 700$ אמריקאי בשנה.
  • חברות זרות בעלות הון רשום מעל 2 מליון דולר אמריקאי משלמות 1,750$ אמריקאי בשנה.

חברות אופשור זרות אינן חייבות להגיש דוחות שנתיים אך למרות זאת, יש להגיש הצהרה שנתית פשוטה.

לפרטים נוספים על הקמת חברה באיי קיימן או על פתיחת חשבון בנק בכל מקום בעולם, תוכלו ליצור איתנו קשר בטלפון 1800-800-170 או בטופס יצירת הקשר.