בשנים האחרונות אנו עדים לתהליך של הגברת השקיפות ברישום חברות זרות ופתיחת חשבונות בנק בחו"ל וארגונים בינ"ל כגון ה OECD מעודדים מדינות קטנות וגדולות לשפר את רמת השקיפות ולמנוע הסתרת מידע על מחזיקי חשבונות בנק בחו"ל ובעלי חברות זרות.

אך לעיתים יש גם חדשות הפוכות!

פוארטו ריקו, מדינה קטנה בקאריביים עם כ 3 מיליון תושבים החיים תחת חסות של ארה"ב (מושבה אמריקאית), מאפשרת לאזרחים זרים להקים חברות ולפתוח חשבונות בנק בבנקים בפוארטו ריקו ללא צורך להזדהות כל עוד בעלי החשבונות אינם אזרחים אמריקאים. האפשרות לפתוח חשבונות בנק באנונימיות, מושכת עוד ועוד בנקים בין לאומיים המקימים סניפי אופשור בפוארטו ריקו הנקראים "ישות פיננסית בינלאומית (IFEs)".

נשיא חברת המסחר בפוארטו ריקו ציין כי בששת החודשים האחרונים נחתמו עוד 7 עסקאות להקמת סניפי בנק IFE  המצטרפים ל-44 סניפים כאלו שכבר קיימים בפוארטו ריקו.

האפשרות לפתוח חשבון בנק באנונימיות במדינה, מתאפשר בזכות פרצה בחוק המקומי המושכת אזרחים לא אמריקאים לפתוח חשבון במדינה, ליהנות מחסות אמריקאית ויציבות יחסית גבוהה ואפשרות להימנע מתשלום מס במדינות המקור שלהם. אפשרות זו הופכת ליותר אטרקטיבית בשל כניסת מערכת הדיווח הפיננסי העולמית בחודש הבא ולפיה: "תקן הדיווח המשותף (CRS)",  יוביל יותר מ-100 מדינות לספק זו לזו דוחות שנתיים על חשבונות ששייכים לנישומים בכל מדינה חברה. עד כה, המידע הזה הועבר רק ע"פ בקשה, מה שהקשה על זיהוי חשבונות חשודים בהעלמת מס.

הפרצה בחוק הפורטוריקני נובעת מליקויים בהסכמי דיווח בינלאומיים. ראשית, אותן ישויות בינלאומיות באי אינן כפופות לתקנות CRS מפני שארה"ב לא הצטרפה להסכם הזה, והעדיפה להישאר עם 113 הסכמי מס דו-צדדיים שיש לה עם מדינות אחרות.

על המדינה כעת רובץ האתגר למנוע שימוש לא ראוי בפרצת החוק ולמנוע הלבנת הון ושימוש עברייני בסניפי IFE במדינה. בנוסף, בנקים גדולים ומובילים בעולם ימנעו מקבלת כספים או העברת כספים לחשבונות בנק במוסדות פיננסים שכאלו, מה שיקשה על ניהול תקין של חשבון הבנק.