במאמץ להאיץ את הצמיחה ולמשוך השקעות זרות, ממשלת קפריסין מציגה תוכנית חדשה למשיכת השקעות זרות ובה מספר שינויי מיסוי משמעותיים. חלק מהשינויים המוצעים אמורים להיות חיוביים ביותר עבור משקיעים זרים וישראלים המחזיקים חברות בקפריסין.

העדכונים למערכת המיסוי בקפריסין הם בגדר תוכנית בלבד אך יש לצפות כי רובם יאושרו בפרלמנט הקפריסאי להלן כמה רפורמות המוצעות:

חוק מס הכנסה:

ניכוי ריבית רעיונית במקדמות הון

השינוי העיקרי והחיובי ביותר בחוק מס ההכנסה הינו התוכנית להפעלת ניכוי ריבית רעיונית (Notional Interest Deduction -NID) על ההון העצמי של החברה. על פי הצעת החוק החדשה, חברה בקפריסין יכולה לתבוע ניכוי מס רעיוני על ההון החדש שהוכנס לחברה. ניתן יהיה להגדיר NID נגד כל הכנסות שהופקו על ידי החברה בשנת מס מסוימת.
חשוב לציין כי NID המוטל על "הון חדש", לא יעלה על 80% מההכנסה החייבת במס של החברה. בנוסף, NID אינו יכול ליצור הפסדים לצרכי מס ולא ניתן לגרור אותו קדימה לקיזוז כנגד רווחים עתידיים.

שינוי שכזה בחוק מס ההכנסה בקפריסין, יכול ליצור הזדמנויות רבות למשקיעים בינלאומיים ובמיוחד לחברות מימון בינלאומיות שבשל חוסר בזמינות של הלוואות, יחליטו (בתקווה) להשקיע בהלוואות הכספים שלהם עצמן. חברות כאלה יוכלו כעת לתבוע ניכוי ריבית רעיוני מההכנסה החייבת במס שלהם.

מס הגנה מיוחד:

ממשלת קפריסין מעוניינת למשוך חברות ואנשים עמידים בעלי ממון ( High Net Worth Individuals -HNWI)  להעביר את הפעילות שלהם לקפריסין. כך תוכל המדינה לשפר את מעמדה כמרכז פיננסי בינלאומי עם השפעות חיוביות על הכלכלה שלה עצמה.

עד היום, הכנסות פסיביות כגון דיווידנד, שכירות וריביות שהתקבלו בחשבונו של תושב קפריסין, היו כפופים למיסוי גבוה בשל "חוק התרומה להגנה". דבר זה יצר תמריץ שלילי ורבים נמנעו מהעברת נכסי הון לקפריסין.

כדי לתקן את התמריץ השלילי הזה, מתוכנן לייצר מעמד נוסף של "תושב שאינו מיושב" (“Resident but not Domicile” ) בקפריסין. החוק החדש יאפשר ליחידים עם תעודת תושב שאינם אזרחים קפריסאים, לקבל פטור מלא ממס ההגנה ללא קשר למקור ההכנסה או יעד העברתה.

מהלך שכזה יכול לייצר יתרון גדול מאד לבעלי ממון פרטי המרווחים בעיקר מדיווידנדים שיכולים להעביר את מקום מגוריהם לקפריסין.

מס רווחי הון:

עוד מאמץ נוסף של מתכנני הצעות החוק בקפריסין הינו מתן הקלה במיסוי מקרקעין להשקעה בקפריסין. בעיקר בכל הקשור למס רווח הון על נדל"ן. הצעת החוק החדש קובעת כי לא יהיה מס רווחי הון על המכירה העתידית של מקרקעין בקפריסין שיירכשו ממועד תיקון החוק הנכנס לתוקף ועד 31 דצמבר 2016.

בנוסף, למעט בנסיבות מסוימות ספציפיות, דמי העברת הקרקע יופחתו ב -50% להעברות המתרחשות עד 31 דצמבר 2016

עם השינויים המוזכרים כאן, האמונה הרווחת בקפריסין כי האטרקטיביות שלהם בתוספת מזג האוויר הנוח בקפריסין, יהפכו אטרקטיביים יותר למשקיעים זרים ומקומיים.

תיקונים נוספים:

הפרלמנט הקפריסאי אמור להצביע על כלל השינויים שהוצעו לחוק החברות בקפריסין כבר בספטמבר הקרוב. להלן עוד תקציר של כמה מהעדכונים:

  • שינוי בשער החליפין – החל מה-1 בינואר 2015 כל רווח הנובע מהמרות מטבע זר יהיה פטור לגמרי ממס (לא כולל רווחים מפלטפורמות מסחר כגון חברות פורקס ואופציות בינאריות – אלו ימשיכו לשלם את אותו המס כפי שהיום).
  • הגבלת הפסדים לחברות אינטרנט- חברות אינטרנט בקפריסין מאפשר כיום לרשום עד כ-80% מהרווח כהוצאות של החברה. לכן רק 20% יחוייבו במס של 12.5% הקבוע בקפריסין מהלך שקובע רק 2.5% מס אפקטיבי על הרווחים של חברות אינטרנט

לסיכום:

קפריסין מתעדת להפוך ליעד פיננסי מוביל ועיקרי באירופה ובעולם כולו ומציגה צעדים ראשונים הבאים לקראתם של משקיעים מכל העולם. מעוניינים בהקמת חברה בקפריסין? דברו איתנו.