במשך שנים אנחנו סוקרים כאן את תשלומי המס של חברות הענק הבינלאומיות. במהלך השנים ניתחנו את תשלומי המס של גוגל ואת הדרכים בהם היא מתמודדת ע"מ לייצר תשלום מיסים מינימילי. ברחבי העולם ישנם ניסיונות לעצור את תכנון המס של גוגל ולגרום לחברה לשלם יותר מיסים. אך כעת, פסק דין של בית משפט בפריז מקשה על הנושא עוד יותר.

בית המשפט המינהלי בפריז פסק כי גוגל אינה חייבת בתשלום מס רטרואקטיבי ע"ס 1.1 מליארד יורו. הפסיקה המהפכנית של בית המשפט פגעה קשות בתעמולה של רשות המסים באיחוד האירופי בעניין אי תשלום המס ע"י חברות רב-לאומיות.

בתחילת חודש מאי 2016, פשטו יותר מ-100 חוקרים מטעם רשות המיסים הצרפתית על משרדי גוגל בפריז ואספו חומרים ע"מ להוכיח כי גוגל מתחמקת מתשלום מס בצרפת באופן שיטתי. משרד התובע הצרפתי טען אז כי "החיפושים במשרדים הם תוצאה של חקירה מוקדמת שנפתחה ב-16 ליוני 2015, בעניין הונאת מס חמורה והלבנת הון מאורגנת. מטרת החקירה הינה לקבוע האם גוגל אירלנד בע"מ ממוקמת בדרך קבע בצרפת. במידה וכן, ואם היא לא מכריזה על חלק מפעילותה על אדמת צרפת, היא כושלת בתשלום החובות הפיננסיים שלה למדינה."

הבסיס לטיעון ממשלת צרפת כנגד עמדת המס של גוגל היה, כי החברה שילמה מס חברות מינימלי בצרפת, למרות שהחברה הניבה הכנסות משמעותיות במדינה בין השנים 2005-2010. הממשלה טענה כי ההכנסות הצרפתיות של גוגל הועברו לאירלנד, בה מס חברות הינו 12.5% בלבד, על מנת להימנע מתשלום מס חברות בצרפת, אשר עומד כיום על 33%.
בפסיקה, בית המשפט הסכים עם יועץ בית משפט המינהלי, שהחליט בחודש שעבר כי גוגל אירלנד אינה מחזיקה מוסד קבע בצרפת ולכן אינה צריכה לשלם מס רטרואקטיבי בסך 1.1 מליארד יורו כי הנוכחות הפיזית של גוגל בפריז, אינה גדולה מספיק.

הכרעת הדין בפסיקה זו משמעותית במדינות אחרות בעולם כולל בישראל שגם כאן עומדת מול גוגל תביעה לתשלום מיסים רטרואקטיבית.

לצפייה בכתבות נוספות בנושא גוגל