הנציבות האירופית אישרה את התוכנית של מלטה להעניק אזרחות מקומית ואירופאית לכל המשתתף ב"תוכנית המשקיעים" של ממשלת מלטה. דובר הנציבות האירופית ציין כי למלטה יש ריבונות מלאה על שטחה ועל הפעילות המסחרית והיא יכולה להעניק אזרחות מלאה לבעלי חברות במלטה ומשקיעים זרים.

כדי להשתתף בתוכנית המשקיעים של מלטה, המועמדים צריכים לעבור בדיקת נאותות בתשלום של 7,500 אירו, ולהעניק תרומה לקרן לפיתוח מלטה בגובה של 650,000 אירו לפחות. בני משפחה נוספים המעוניינים לקבל אזרחות אירופאית, יגררו תרומה נוספת של 25,000 אירו עבור כל בן משפחה ודמי בדיקה של 5,000 אירו עבור כל בן משפחה. פרטי המשתתפים בתוכנית ישארו חסויים.

התוכנית עברה בממשלה במלטה לאחר התנגדות של האופוזיציה שטענה כי הממשלה פוגעת במוניטין של מלטה, ויו"ר האופוזיציה אף טען שידאג לבטל את הדרכונים של משתתפי התוכנית במידה ויגיע לשלטון. יש לציין כי גם קפריסין מנהלת תוכנית דומה ומעניקה אזרחות מקומית, אך שם יש צורך בהשקעה של 2.5 מיליון אירו.

יחד עם מספר מדינות איחוד אירופי נוספות, מלטה וקפריסין מציעות גם תוכנית תושבות לאנשי עסקים הרוכשים נכסים בשווי שנע בין 220,00 אירו ל-275,000 אירו (תלוי בלוקיישן) לצורך ההשוואה, בספרד ופורטוגל ניתן לקבל תושבות בהשקעה של חצי מיליון אירו לפחות.