אזור גיאוגרפי, אוכלוסייה, שפה בקפריסין

קפריסין ממוקמת באזור הצפון-מזרחי של הים התיכון, בפרשת הדרכים שבין אירופה, אפריקה ואסיה. אי זה הינו האי הגדול ביותר בים התיכון, ומשתרע על שטח של 9,251 ק"מ רבוע ונמצא 65 ק"מ דרומית לטורקיה, 96 ק"מ מערבית לסוריה, 385 ק"מ צפונית למצרים וכ-980 ק"מ דרומית לאתונה. הטופוגרפיה של קפריסין כוללת שני הרים המשתרעים ממרכז האי ולכוון צפון-מזרח המופרדים על ידי מישור פורה רחב. בקפריסין ישנו מזג אוויר נוח הכולל קיץ חם ויבש וגשמים קלים. ישנם 300 ימי שמש בכל שנה ועונת הגשמים היא בין נובמבר למרץ כמו בישראל.359

אוכלוסיית קפריסין מונה כ- 700,000 תושבים. תושבי קפריסין היוונים מהווים את הקהילה האתנית הגדולה ביותר, המהווים 82% מהאוכלוסייה. עיר הבירה הינה ניקוסייה, המונה כ- 200,000 תושבים והשפה הרשמית הינה יוונית ואנגלית. צפון קפריסין מוחזק על ידי טורקיה, המונה 18% מאוכלוסיית האי כאשר טורקית הינה השפה הרשמית שם.

לצפייה במפת קפריסין

קצת רקע היסטורי על קפריסין

קפריסין קיבלה את עצמאותה מבריטניה בשנת 1960. בשנת 1974 טורקיה פלשה לקפריסין וכבשה בצפון האי כ-40% משטח האי. זהו הסטטוס עד עצם היום הזה, למרות שמנוהלות שיחות של איחוד האי כבר שנים רבות.

החל משנת 1960 המערכת הקיימת בקפריסין הינה מערכת נשיאותית הכוללת ממשלה ונשיא הנבחרים מידי חמש שנים. המערכת הפוליטית מבוססת על השיטה של הדמוקרטיות המערביות, שבה זכויות היחיד מכובדות ולחברות פרטיות ניתנות כל האפשרויות להתפתח. הועד המנהל של הממשלה הינו ועדת שרים הממונים על ידי הנשיא. השרים אחראיים לניהול כל העניינים הקשורים לאחריות משרדם וליישום החוק. סמכות החקיקה נתונה בידי בית הנבחרים, המבוסס על 56 נציגים נבחרים הנבחרים לתקופה של חמש שנים. צורת ההתאגדות מבוססת על מפלגות והחלוקה האלקטורלית מתבססת על חלק יחסי מהצבעת הציבור.

מערכת החוק והמערכת העסקית מבוססים על החוק האנגלי. מרבית הוראות החוק מתורגמות לאנגלית. חוק החברות בקפריסין מבוסס על חוק החברות האנגלי מ- 1948 כמו בישראל. כמו כן, קפריסין חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם האיחוד האירופי.

כלכלה ותשתיות בקפריסין

לקפריסין קשרי התעופה ליעדים בינלאומיים היוצאים דרך נמלי התעופה הבינלאומים בלרנקה וניקוסיה ופאפוס. שדה התעופה הקטן ליד האי פאפוס, הופעל לראשונה בשנת 1985. נמלי הים הגדולים נמצאים בלימסול, לרנקה ופאפוס. כל נמלי הים בקפריסין כפופים לרשות הנמלים הקפריסאית וקיימים מספר שירותים לנוסעים בין מדינות שכנות, בעיקר בעונת הקיץ.

לקפריסין מערכת תקשורת טובה, וניתן ליצור קשר טלפוני ישיר עם כל מדינות כולל תקשורת סלולארית ושיחות אינטרנטיות (VOIP )בנוסף בקפריסין מערכת דואר ומשלוחים מעולה.

חקלאות ומסחר הינם מגזרים חשובים בכלכלת האי ומעסיקים את מספר העובדים הגדול ביותר, אך כבר אינם משמשים כמקור העיקרי של ההכנסות. תעשיית התיירות והשירותים (בעיקר שירותים פיננסיים) מייצרות הכנסות מעל ומעבר למצופה.

הכלכלה בקפריסין מבוססת על שיטת הכלכלה החופשית. תפקיד הממשלה הינו לכוון, לתכנן ולהעניק יסודות ציבוריים. במהלך עשר השנים האחרונות, כלכלת קפריסין הראתה על גידול מואץ והמטבע המקומי ובקפריסין קיים פיקוח על מטבע חוץ, אך פיקוח זה אינו חל לגבי חברות אופשור.

הקמת חברה בקפריסין

החקיקה המרכזית של החברות מבוססת על חוק החברות הקפריסאי מס' 113. חקיקה זו זהה במובנים רבים לחוק החברות האנגלי 1948.

סוג חברות המסחר וההשקעות שניתן להקים תחת חוק החברות הקפריסאי מס' 113 הינם:

 • חברות ציבוריות
 • חברות פרטיות – עד 50 בעלי מניות
 • חברות אופשור – המעניינות ביותר לגבי פעילויות בינלאומיות.

חברת "אוף שור" – offshore מוגדרת כחברה קפריסאית לכל דבר ועניין המוחזקת על ידי אזרחים שאינם תושבי קפריסין ועסקיהם הם בעיקר מחוץ לקפריסין. יכולות ומטרות החברה מוצגות בתזכיר החברה וחייבות להיות מפורטות. שפת החקיקה ומסמכי החברה הינם באנגלית וביוונית ושינה אפשרות לרכוש חברות מדף.

הליך הקמת חברה בקפריסין כרוך בהגשת תזכיר ותקנון החברה לרשם החברות הקפריסאי, בצרוף הצהרת שבועה לפני בית משפט ודמי רישום. כחלק מחוק החברות הקפריסאי, על החברה להחזיק בכתובת רשומה בקפריסין ולמנות מזכיר החייב להיות תושב קפריסין.

מגבלות על מסחר ופעילות עסקית הינה כדלקמן:

 • החברה אינה יכולה לעסוק בבנקאות, ביטוח או אספקה של שירותים פיננסיים לציבור ללא אישור מתאים מהרשויות.
 • החברה אינה יכולה לסחור עם יחידים או חברות בקפריסין מלבד תחזוקה של משרדים או שירותי בנקאות ושירותים מקצועיים.

שם חברה בקפריסין כפוף לדרישות הבאות:

 • שם החברה בקפריסין יכול להיות מבוטא בכל שפה המשתמשת באותיות הלטיניות או היווניות וזאת בתנאי שהרשם יקבל תרגום ליוונית ולאנגלית, והשם אינו נחשב ללא מקובל.
 • שם זהה או דומה לשם חברה קיימת, לא יתקבל.
 • כל שם המצביע על פעילות לא חוקית או קשור למלוכה או לממשלה לא יותר.
 • שימוש במילים הבאות או נגזר שלהן הינו מוגבל: ניהול נכסים, מנהל נכסים, בטחון, בנק, בנקאות, ברוקר, חברת ברוקרים, הון, קרדיט, מטבע, אפוטרופוס, דילר, פיקדון, נגזרת, חליפין, כספים, כספי, קרן, פיוצ'ר, ביטוח, הלוואות, הלוואה, מלווה, אופציה, פנסיה, תיק, חסכון, ביטחונות, מניות, נאמנות או נאמן.
 • השמות הבאים, נגזרות שלהן או תרגום שלהם דורשים רשיון ספציפי: בנק, נאמנות, איגוד מקרקעין, ביטוח, בטחון, ביטוח משנה.
 • הסיומת לימיטד או LTD, המעידים על אחריות מוגבלת חייבים להיות חלק משם החברה.

מספר הדירקטורים המינימלי להקמת חברה בקפריסין הינו אחד והדירקטורים יכולים להיות אנשים פרטיים או חברות אחרות. בכדי ליהנות מאמנות המס של קפריסין, על החברה המוקמת להיות תושבת קפריסין ומקום מושב רוב הדירקטורים שלה חייב להיות בקפריסין. כל חברה קפריסאיות חייבת למנות מזכיר קפריסאי, היכול להיות אדם פרטי או חברה והמספר המינימלי של בעלי מניות בחברה קפריסאית הינו אחד. פרטים על הדירקטורים ובעלי המניות מופיעים ברשומות הציבוריות, אך ניתן להשיג דיסקרטיות על ידי שימוש בנאמנים. יש צורך להגיש לבנק המרכזי של קפריסין המלצה של בנק מקומי של המוטב, אך מידע זה מוגן על ידי חוקי סודיות.

הון המניות של החברה בקפריסין חייב להיות מבוטא ביורו וההון המינימלי של חברה בקפריסין בד"כ עומד על 2000 יורו. סוגי המניות הבאות מותרות: מניות רשומות, מניות בעלות ערך נקוב, מניות בכורה, מניות ניתנות לפדיון ומניות ללא זכות הצבעה. חשוב לציין שלא ניתן להשתמש במניות למוכ"ז.

חשבון בנק בקפריסין, מיסוי ועלויות שנתיות

חוקי המס בקפריסין נאכפים על ידי חוק המס הקפריסאי, הקובע שהרווח של חברות קפריסאיות ימוסה בשיעור 12.5%.(בהתאם לעדכון שנערך בתחילת 2013). בקפריסין מספר בנקים מובילים שחלקם בנקים קפריסאים מקומיים וחלקם סניפים של בנקים בין לאומים גדולים. ניתן לפתוח חשבון בנק בקפריסין ללא פתיחת חברה בקפריסין. לפרטים נוספים פנו לנציגינו.

אחד היתרונות הגדולים של הקמת חברה בקםריסין הינה העובדה שקפריסין חתמה על מספר רב של אמנות למניעת כפל מס הגורמים להורדה משמעותית של ניכוי מס על דיבידנדים, ריבית או תמלוגים המשולמים לחברה הקפריסאית. לקפריסין ישנם אמנות עם אוסטריה, בולגריה, קנדה, סין, צ'כיה, סלובקיה, דנמרק, מצרים, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, הודו, אירלנד, כווית, מלטה, נורווגיה, פולין, רומניה, רוסיה, שבדיה, סוריה, אנגליה, ארה"ב ומדינות יגוסלביה לשעבר. אמנות נוספות נדונות עם בלגיה ופינלנד.

לפרטים נוספים על הקמת חברה בקפריסין או על פתיחת חשבון בנק בקפריסין, צרו קשר עם נציגינו ונחזור אלייכם בהקדם.